Bulanık mantık kontrol tekniği kullanılarak pist planlama için uçak tipine göre iniş önceliklendirme
Landing priority according to aircraft type for runway planning using fuzzy logic control technique
  1. Tez No: 564776
  2. Yazar: TOLGA ÇALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Planlama mevcut tüm alanda var olduğu gibi havacılık sektörü için de vazgeçilmez, terk edilmez bir zorunluluktur. Havalimanlarında planlamanın doğru ve zamanında yapılabilmesi için insan gücü ve amaca hizmet eden programlar ortaklaşa çalışmaktadır. Mevcut programların, meydana gelebilecek tüm değişkenliklere en az bir insan kadar tepki verilmesi ve sonuçlar meydana gelmeden önce her türlü önlemi alabilecek potansiyele sahip olması beklenir. Pist planlamada kalkış için hazır bekleyen ve/ veya kuleye iniş talebinde bulunan uçakların en optimum şekilde organize edilmesi şarttır. Bu çalışmada uçak tipine göre piste önce hangi uçağın inmesinin daha optimum olduğu sorusuna Yapay Zeka'nın önemli bir dalı olan Bulanık Mantık teorisiyle verilecek cevaplar aranmış ve havacılık sektöründe çalışan insanlara kolaylık sağlayacak ve önerilerde bulunacak bir optimizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Matlab bulanık mantık ara yüzü editörü bu amaç için kullanılmış, optimizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon işlemi gerçekleştirilirken uzman sistemler ve genel-geçer kabullerin yapılmasıyla tasarlanan sistemin olabildiğince güncel ve gerçekçi olması amaçlanmıştır. Bulanık mantık teorisinin tüm aşamaları bu çalışmaya uyarlanmış ve elde edilen çıktılar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Planning is an indispensable necessity in the aviation sector as it exists in all existing areas. In order to make the planning accurate and timely at the airports, the human resources and the programs that serve the purpose are working together. The existing programs are expected to react as much as one person to any variability and have the potential to take every precaution before the results occur. At Runway planning, Airplanes waiting for take off or requesting landing must be organized in the most optimum way. In this study, the answer to the question of which aircraft's landing is more optimal is the plane to be searched. Matlab fuzzy logic theory, an important branch of artificial intelligence, has been used for this purpose. An optimization process is provided for the people working in the aviation sector and to make recommendations. The system, which is designed with the application of expert systems and general acceptance while performing the optimization process, is intended to be as current and realistic as possible. All stages of fuzzy logic theory is adapted to this study and the outputs is evaluated.