Public relations education in Turkey during the transformation of vocational schools of press into faculties of communication
Basın yayın yüksek okullarının iletişim fakültesine dönüşmesinde Türkiye'de halkla ilişkiler eğitimi
  1. Tez No: 564787
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİLMAN SENEM GENÇTÜRK HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye'de Gazetecilik okulları ile başlayan iletişim eğitimi Basın Yayın Yüksek Okullarının açılmasına zemin oluşturur. Beş Basın Yayın Yüksek Okulu; Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Radyo Televizyon olmak üzere üç bölümden oluşur ve 1992 yılına kadar eğitim öğretim faaliyetlerine devam eder. Bu Çalışmada; Basın Yayın'dan İletişim Fakültesine kadar geçen süreçte Türkiye'de halkla ilişkiler eğitiminin bu geçiş sürecinde nasıl şekillendiği incelenmiştir. Basın Yayın Yüksek Okullarında önce öğrenci olmuş daha sonra çalışmış veya idarecilik yapmış akademisyenler ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve görüşmecilere yarı yapılandırılmış sorular sorulmuştur. Basın Yayın Yüksek Okullarından İletişim Fakültelerine geçiş sürecindeki Halkla İlişkiler Eğitimi bu tez çalışmasında ele alınmıştır. Siyasal bilgiler fakültesinin çatısında kurulan Basın Yayın Yüksek Okullarında başlarda ismi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler olan bölüm adı şimdi günümüze gelindiğinde iletişim fakültelerinde ''Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım olmak üzere 3 farklı isimle eğitim faaliyetlerine iletişim fakültelerinin çatısı altında devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication education that began with the Schools of Journalism in Turkey have prepared the groundwork for the establishment of Vocational Schools of Press. The five Vocational Schools of Press consisted of three areas; Journalism, Public Relations and Radio – Television. They continued their educational activities until 1992. This study examines how public relations education in Turkey shaped the process of the transition from Vocational Schools of Press to Faculties of Communication. Within the scope of this study, in-depth interviews with semi-structured questions are conducted with academics, who studied at Vocational Schools of Press and later taught or worked there in administrative roles. Public relations education during the transition from Vocational Schools of Press to Faculties of Communication is approached in this study. Having been established under the Faculty of Political Relations, Vocational Schools of Press first started using the name 'Journalism and Public Relations', which is nowadays known under three different names in various faculties of communication, as they continue their educational activities: 'Public Relations', 'Public Relations and Advertising' and 'Public Relations and Publicity'.