Demokrat Parti Dönemi eğitim politikaları (1950-1960)
Education policies of the Democratic Party Period (1950(1960)
  1. Tez No: 960007
  2. Yazar: GAYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1950-1960 yılları arasında iktidarda bulunan Demokrat Parti'nin eğitim politikalarını tarihsel, ideolojik ve yapısal boyutlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Demokrat Parti'nin, eğitim alanındaki uygulamaları, dönemin sosyal ve kültürel gelişmeleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Demokrat Parti'nin iktidara gelişiyle birlikte daha önce izlenen eğitim politikalarında önemli değişimler yaşanmış, Cumhuriyet Halk Partisi döneminde benimsenen merkeziyetçi, laik ve devletçi eğitim anlayışı yerini, halkın taleplerine duyarlı ve dini eğitime alan açan bir yaklaşıma bırakmıştır. Çalışmada, ilköğretimden yükseköğretime kadar tüm eğitim kademelerinde yaşanan gelişmeler detaylı biçimde ele alınmış, özellikle din eğitimi, mesleki ve teknik eğitimi halk eğitimi ve yüksek öğretim politikaları öncelikli olarak incelenmiştir. Demokrat Parti iktidarı döneminde din eğitimine ağırlık verilmiş, bu bağlamda ilkokullarda din dersleri zorunlu hale getirilmiş, İmam ve Hatip Okulları ile Yüksek İslam Enstitüleri açılmıştır. Mesleki ve teknik eğitim alanında, motor, tarım ve matbaa gibi sektörlere yönelik okullar açılmış, kadınlara ve gençlere yönelik geçici kurslar düzenlenmiştir. Halk eğitimi alanında ise Amerikalı uzmanlardan yararlanılmış, köylere ve küçük yerleşimlere yönelik halk odaları, gezici kurslar ve Halk Eğitim Merkezleri kurulmuştur. Yükseköğretim alanında da Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi gibi kurumlar kurulmuş, yeni bölgesel üniversitelerle Türkiye'nin kalkınma hedeflerine katkı sağlanmıştır. Ayrıca bu dönemde üniversitelerin yanı sıra çeşitli yüksekokullar da açılmıştır. Bu dönemde eğitimdeki nicel artışlara rağmen, üniversite özerkliği, öğretmenlerin disiplin sorunları ve eğitim kurumlarının ideolojik kutuplaşmadan etkilenmesi gibi bazı yapısal sorunlar da gözlemlenmiştir. Bu çerçevede Demokrat Parti'nin eğitim politikaları, hem toplumsal taleplere cevap verme açısından hem de cumhuriyetin temel ilkeleriyle ilişkilendirilme biçimi yönünden kapsamlı bir dönüşümün yansıması olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the educational policies of the Democrat Party, which was in power between 1950 and 1960, in terms of their historical, ideological and structural dimensions. The research evaluates the party's educational practices within the social, political and cultural developments of the peridod. With the Democrat Party's rise to power, significant changes occurred in the previously followed educational policies. The centralist, secular and statist approach adopted during the Republican People's Party era was replaced by a model more responsive to puclic demands and more open to religious education. The study investigates developments at all levels of education, from primary to higher education, with a particular focus on religious education, vocational and technical training, adult education and higher education policies. During the Democrat Party's rule, greater emphasis was placed on religious education; in this context, religion classes were made compulsory in primary schools, and institutions such as Imam Hatip Schools and Higher Islamic Institutes were established. In the field of vocational and technical education, shcools were opened in sectors such as mechanics, agriculture and printing while temporary courses were organized for women and youth. In adult education, American experts were consulted and initiatives such as village reading rooms, mobile courses and Public Education Centers were implemented in rural and small settlements. In higher education, regional universities including Karadeniz Technical University, Ege University, Atatürk University and Middle East Technical University were establishedto contribute to Turkey's development goals. Furthermore, several higher education institutes were also founded during this period. Despite quantitative progress in education, structural issues such as the lack of university autonomy, disciplinary problems among teachers and the ideological polarization of educational institutions were also observed. Within this framework the Democrat Party's educational policies are addressed as a reflection of a comprehensive transformation, both in terms of responding to societal demands and in relation to the foundational principles of the Republic.