Roma Hukuku'nda fiducia (inançlı işlem) ve Türk Hukuku üzerindeki etkisi
Fiducia in Roman Law and its effect on Turkish Law
  1. Tez No: 564798
  2. Yazar: MELİH ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ KAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Roma Hukuku'nda Fiducia (İnançlı İşlem) ve Türk Hukuku Üzerindeki Etkisi”başlığını taşıyan bu çalışmamızın amacı, Roma hukuk yaşantısında önemli bir yere sahip olan fiducia'nın genel yapısını ve karakterini ortaya koymak ve işlemin Türk Hukuku üzerinde oluşturduğu etkileri incelemektir. Fiducia; tarihte özellikle teminat alanında görülen en eski işlemlerden birisi olarak kabul edilmekle birlikte her zaman tartışmalı bir kurum olmuş, hukuki niteliği ve hükümleri üzerinde halen uzlaşmaya varılamamıştır. Bugün gelinen noktada inançlı işlem, Roma Hukuku'ndaki fiducia'ya benzer şekilde çoğunlukla bir teminat işlemi şeklinde karşımıza çıkmaktadır; ancak onların sadece teminat sağlamak amacıyla yapıldığını söylememiz hatalı olacaktır. Bu çalışmada fiducia'nın doğru bir şekilde aktarabilmesi amacıyla, konu incelenirken öğretideki tartışmalara ve işlem hakkında yapılmış olan çeşitli düzenlemelere mümkün olduğunca yer verilmiş ve günümüz hukukunda inançlı işlem açıklanırken bunlara ek olarak içtihatta yaşanan gelişmelerden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is titled of“Fiducia in Roman Law and Its Effect on Turkish Law”is to elucidate general structure and character of fiducia, what has an important place in Roman Law life, and examine its effects on Turkish Law. Although it is accepted as one of the oldest transactions in the area of guarantee, fiducia has always been an arguable transaction. There is never been a consensus about its legal character and provisions. At the point we reached today; the fiduciary contract in Turkish Law often seen as a guarantee transaction, similar to the fiducia in Roman Law. However, it would be inaccurate to say that;“They were only intended to provide guarantee”. In this study, with the aim of be able to convey the fiducia correctly, the subject is explained as much as possible with the discussions about the doctrinal views and the various legal arrangements made about the transaction. In addition, while the explaining fiduciary contract in Turkish law we used the adjudicative developments too.