İnançlı işlemler
Fiduciary contract
- Tez No: 62495
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET ÖZTÜRK Gülay, İnançlı İşlemler, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Fikret EREN, 154 sayfa Roma hukukunda aynî teminat olarak kullanılan inançlı işlemde inanılanın alacağın değerine bakılmaksızın inanç konusu şeyi bir bütün olarak kazanmasına karşılık Alman Hukukunda inanılan tamamen başkası adına hareket eden kişi durumunda olup, inanç konusu şey üzerindeki yetkisi aynî hak ile sınırlandırılmıştı. Hakkında pozitif bir düzenleme olmamasına rağmen, gelişen ekonomik ve sosyal ihtiyaçlar sonucu ortaya çıkan inançlı işlemler, öğretideki çalışmalar ve içtihatlarla varlığını hukuk dünyasına kabul ettirmiştir. İnançlı işlem, inanan adı verilen kişinin teminat oluşturmak veya yönetilmek üzere mal varlığı kapsamındaki bir şey veya hakkı inanılan kişiye belirlenen amaç gerçekleştiğinde iade edilmek üzere devretmesidir. Bu işlem ile inanılan hakkı tam olarak kazanır ve bu kazanma sonucunda inanç konusu şeyin tek başına maliki olur. Malik olmanın sağladığı geniş tasarruf yetkisine sahip olmakla birlikte inanç konusu şeyi inananla yaptıkları inanç anlaşmasında belirlenen amaç ve ekonomik fonksiyon doğrultusunda kullanmak, inançlı ilişkinin sona ermesi halinde ise, onu belirlenen şekilde inanana veya üçüncü kişiye iade etmekle yükümlüdür. İnançlı işlemin iernei unsuru güvendir. İnançlı işlemler bugün uygulamada, teminat vermek amacıyla bir şey üzerindeki mülkiyet hakkının ya da alacak hakkının veya maddi olmayan malların devredilmesi yahut bir şeyin veya hakkın inançlı olarak kullanılması, yönetilmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır Bu işlemler hakkında pozitif bir düzenleme olmadığından çıkacak uyuşmazlıklarda işlemin kendine özgü niteliği ve somut olayın özelliklerine göre benzer sözleşme hükümlerinin uygulanması ile çözüme gidilmektedir. Uygulamada bu konudaki uyuşmazlıkların artması sonucu Yargıtay 5.2.Î947 tarih, 20/6 sayılı ve 7.10.1953 tarih 8/7 sayılı öğretide çok tartışılan iki içtihadı birleştirme kararı çıkararak bu boşluğu doldurmaya çalışmıştır. İnançlı bir işleme aykırı davranış sonucu taraflar sadece birbirlerine karşı şahsi nitelikte taleplerde bulunabilirler. İnançlı bir işlem belirlenen sürenin geçmesi, amacın gerçekleşmesi, tarafların ölümü, vekaletin geri alınması nedenleriyle, sona erebileceği gibi bütün sözleşmelerde uygulanan geçersizlik sebeplerinden birisinin inanç anlaşmasında bulunması da bu işlemi sona erdirir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ÖZTÜRK, Gülay, Fiduciary, Contract Masters Degree Thesis, Adviser Professor Doctor Fikret EREN 1 54 pages. In Roman Law, the person trusted gained the whole property, which was subjected to trust, without considering its value in fiduciany contract used as real guarantee whereas in the German Law, the person trusted was in the status of a person who acted completely on behalf of another individual and his right on the property was limited with real rights. Although a positive arrangement has not been made about fiduciany contracts, which arose from increasing economic and social needs, the implementation procured acceptance of its existence in the field of law via studies and convictions in the doctrine. In fiduciay contracts, the owner of the property transfers the property or his right on the property to the person trusted so that the property acts as a warrant or is managed by the trusted person, with the condition that the property will be returned to its owner when a previously determined goal is realized. With the implementation the person trusted undertakes the rights completely and as a result becomes the unique owner of the property. As well as having a wide authority of discount, the person trusted is responsible for making the use of the property in accordance with the determined goal and economic function mentioned in the fiduciany contract he signed with the owner of the property, for returning the property to its actual owner or to a third person the way it was determined with the agreement in ca.se the relation based on trust comes to an end. The primary element of the implementation is trust. Today, we meet the implementations of the fiduciany contracts in the form of transferring the right of possession or the right of disposal on a property or transferring the incorporeal property itself to give guarantee or in the form of usage or management of property or the right on ^depending on taist. As there are not any positive arrangements about these operations, possible discords are being solved with the implementation of verdicts of agreements that are similar to the characteristic of the operation and to the characteristic of the concrete incident. As a result of the increase in such discords in implementation, the Supreme Court of Appeal tried to fulfil the lack with two convictional uniting decrees one dated February 5, 1947 number 20/6, the other October 7, 1953 number 8/7, which were discussed a lot in the doctrine. The parties can only make personal demands from each other in case of an act against a fiduciany contract. A fiduciany contract may come to an end when the determined date expires, the goal is relaized, one or both of the parties die or when the proxy is revoked. The contract may come to an end as well when an invalidity reason implemented in every other kind of agreement is found in the fiduciany contract. m%%m ft-