Direkt püskürtmeli benzinli motorlarda kısmi yükte çalışmada karışım oluşumunun nümerik incelenmesi
Numeric investigation of mixture formation at partial load conditions in direct injection gasoline engines
- Tez No: 564799
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN KARAMANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sunulan yüksek lisans tez çalışması kapsamında günümüzde püskürtme yönlendirmeli direkt benzin püskürtmeli motorlarda kullanılan, içi boş koni tip püskürtme yapabilen bir enjektörün nümerik kalibrasyonu literatürde bulunan deneysel çalışmalardan istifade edilerek sağlanmıştır. Bu enjektör kullanılarak püskürtme analizleri gerçekleştirilmiş ve ortam şartlarının yakıt demeti karakteristikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ardından, bu enjektörü kullanan direkt püskürtmeli benzinli bir motor için silindir içi akış analizleri gerçekleştirilmiştir. Silindir içi akış analizlerinde üç farklı çoklu enjeksiyon stratejisi kullanılmış ve buji civarında iyi bir karışım oluşumu için verilen çoklu enjeksiyon stratejilerinden uygun püskürtme stratejisi belirlenmiştir. Ortam şartlarının, yakıt demeti karakteristikleri üzerine etkisinde ortam basıncının artması yakıt demetinin nüfuz derinliği ve Sauter ortalam çap değerini azaltırken, buharlaşmanın arttığı görülmüştür. Ayrıca, yakıtın buharlaşmasında ortam basıncının sıcaklıktan daha etkili bir parametre olduğu belirlenmiştir. Silindir içi akış analizlerinde ise gönderilecek olan yakıtın sıkıştırma sonuna doğru yapılması buji civarında tutuşabilir yakıt-hava karışımının eldesini olumlu yönde etkilediğini, çok erken yapılan püskürtmelerin ise buji civarında tutuşabilir yakıt-hava karışımının tutturulmasını zorlaştırdığı görülmüştür. Erken yapılan püskürtmelerde düşük silindir içi basınç nedeniyle gönderilen yakıtın nüfuz derinliğinde artış meydana geldiği görülmüştür. Son olarak en uygun çoklu enjeksiyon stratejisi için buharlaşan yakıt miktarı krank mili açısına göre değişimi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of this master thesis, numerical calibration of a hollow cone type injector, which is used in spray-guided gasoline direct injection engines nowadays, has been provided by using experimental studies in the literature. Spray analysis was performed using this injector and the effect of ambient conditions on fuel bundle characteristics was investigated. In-cylinder flow analyses were then performed for a gasoline direct injection engine equipped with this injector. Three different multiple injection strategies were used in the in-cylinder flow analysis and an appropriate spraying strategy was determined from the multiple injection strategies given for the formation of a good mixture around the spark plug. The increase of ambient pressure in the effect of the ambient conditions on the fuel spray characteristics decreases the penetration depth of the fuel cluster and the Sauter mean diameter, while the evaporation increases. In addition, it has been determined that the ambient pressure is more effective than the temperature in the evaporation of the fuel. In the in-cylinder flow analyzes, it was observed that the fuel to be sent towards the end of the compression has a positive effect on the intake of flammable fuel-air mixture in the vicinity of the spark plug, while very early sprayings made it difficult to hold the flammable fuel-air mixture around the spark plug. Due to the low in-cylinder pressure in early spraying, the penetration depth of the fuel has increased. Finally, for the most suitable multiple injection strategy, the amount of vaporized fuel is changed according to the crankshaft angle.