5-6 yaş çocuklarının duygusal zekalarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
An analysis of emotional intelligence of 5-6 years old children according to certain variables
  1. Tez No: 564831
  2. Yazar: CEMRE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, 5-6 yaşındaki okul öncesi dönemi çocuklarının duygusal zekâlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. 5-6 yaş okul öncesi çocuklarının duygusal zekâları; cinsiyet, kardeş sayısı, okul öncesi eğitim alma süreleri, okul öncesi kurum türü, anne babanın yaşı, anne babanın öğrenim durumu, anne baba tutumu, sosyal beceri, problem davranış gibi faktörlerle ilişkisini belirlemek amacıyla karşılaştırmalı ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde okul öncesi eğitime devam eden çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 354 çocuk ile ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Sullivan Çocuklar için Duygusal Zekâ Ölçeği, (S-ÇDZÖ)”,“Sullivan Öğretmenler için Çocukların duygusal Zekalarını Değerlendirme Ölçeği (SÖÇDZDÖ)”“Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği, (ADÖ)”ile“Ebeveyn Tutum Ölçeği, (ETÖ)”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 22.0 (Statistical Programme Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre; cinsiyet, kardeş sayısı, okul öncesi eğitim alma süresi, okul öncesi kurum türü, anne ve baba yaşı, annenin çalışma durumunun toplam duygusal zekâ puanında istatistiksel olarak anlamlı bir farka sebep olmadığı tespit edilmiştir. Annenin ve babanın öğrenim durumunun ön lisans ve lisans mezunu ebeveynler lehine istatistiksel olarak anlamlı farka sebep olduğu görülmüştür. Öğretmenler İçin Çocukların Duygusal Zekâsını Değerlendirme Ölçeğinde (ÖÇDZDÖ) duygusal zekâ puanlarının kız çocuklarının, bağımsız anaokullarının ve öğrenim seviyesi yükselen ebeveynlerin lehine çıktığı görülmüştür. Çocukların öz bildirimlerine dayalı Sullivan Çocuklar İçin Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği (ÇDZÖ) toplam puanı ile Sosyal Beceri Ölçeği toplam puanları arasında ve ÖÇDZDÖ ile sosyal beceri ölçeği arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. ÇDZÖ toplam puanı ile Problem Davranış Ölçeği toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmezken, ÖÇDZDÖ ile Problem Davranış Ölçeği arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ebeveyn tutumları içerisinde ÇDZÖ toplam puanı ile yalnızca Demokratik Ebeveyn Tutumu arasında pozitif yönde istatistiksel olarak ilişki saptanmıştır. ÖÇDZDÖ puanları ile ebeveyn tutumları arasında ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the emotional intelligence of 5-6-year-old preschool children in terms of certain variables.This is a descriptive study in a comparative relational screening model aimed at determining the relationship between gender, number of siblings, preschool education period, type of pre-school institution, age of parents, education level of parents, parental attitude, social skills, problem behavior. The scope of the study consisted of children attending pre-school education in Elbistan district of Kahramanmaras during 2017-2018 academic term. The sample of the study consisted of 354 children and their parents.“Personal Information Form”,“Sullivan Emotional Intelligence Scale for Children”,“Preschool and Kindergarden Behaviour Scales”and“Parental Attitude Scale”were used in the study. SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used to analyze the data. According to the findings of the study; gender, number of siblings, length of pre-school education, type of pre-school institution, age of mother and father, mother's working status did not cause a statistically significant difference in total emotional intelligence score. It was observed that the education level of the mother and father caused a statistically significant difference in favor of parents with university degrees. Emotional intelligence scores of the Children's Emotional Intelligence Scale for Teachers were found to be in favor of girls, independent kindergartens and parents with higher levels of education. A statistically significant difference was found between the total scores of Sullivan Children's Emotional Intelligence Scale (ESOLS) and the total score of Social Ability Scale based on children's self-reports and also between the scores of ACLS and social skills scale. While there was no statistically significant difference between the total scores of the ESRQ and the total scores of the Problem Behavior Scale, there was a statistically significant difference between the ACLS scores and the Problem Behavior Scale. In parental attitudes, there was a statistically significant difference between the total PDI score and the Democratic Parental Attitude. No relation was found between the scores of the ACLS scores and parental attitudes.