Evaluation of tendency to share knowledge via social media, on the basis of Hofstede's cultural dimensions: A comparative study within a multinational corporation
Hofstede'nin kültürel boyutlarının temelinde, sosyal medyada bilgi paylaşımı eğiliminin incelemesi: Çokuluslu bir şirkette yapılmış karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 564833
  2. Yazar: ÖZGÜR BARIŞ ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Information and Records Management, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hızla gelişen internet teknolojisinin bir sonucu olarak sosyal medya, bilgiyi paylaşmanın en kolay ve en hızlı araçlarından birine dönüştü. Örgütler, bunun çalışanlar içinde bilgi aktarımı için çok fazla şans sağladığını, aynı zamanda, örneğin; bilgi güvenliği vb. konular açısından bazı riskler getirdiğini fark ettiler. Öte yandan, önceki çalışmalarda, bazı sosyolojik faktörlerin sosyal medya davranışlarını ve aynı zamanda bilgiyi paylaşma eğilimine etki ettiği tespit edilmiştir. Bu noktada 'ulusal kültür' elbette en önemli parametrelerden biri durumundadır. Bu nedenle, farklı milliyetlerdeki çalışanların kuruluşun bir parçası olduğu çok uluslu şirketler, kültürel farklılıklardan kaynaklanan sorunların üstesinden gelmek zorundadır. Bu çalışma, çok uluslu bir şirketin, farklı ülkelerdeki Ar-Ge çalışanları arasında yapılmış olup; elde edilen verinin, Hofstede'nin kültürel boyutları temelinde karşılaştırılması sonucunda, kültürel farklılıkların, iş yerinde sosyal medya aracılığıyla bilgi paylaşma eğilimine etkisini ölçmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu hususta, bahsi geçen şirketin dünya üzerindeki dört farklı yerleşkedeki Ar & Ge çalışanlarından; Brezilyalı, Alman, Japon ve Türk çalışanlarından veri toplandı. Bu araştırma, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren dünyaca ünlü bir üretici firmanın, sadece bir ürün ünitesi bünyesindeki Ar-Ge çalışanlarına uygulanmış olup; söz konusu organizasyon, ortak üst düzey yönetici tarafından yönetilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of rapidly developing internet technology, social media has turned into one of the easiest and fastest tool to share the knowledge. Organizations noticed that, this provides lots of chance in order to transfer knowledge within employees, but also it poses some risks, for instance for the knowledge security. On the other hand, as is found in former studies, several sociological factors have influences on social media behaviors as well as on tendency to share knowledge. 'National Culture' is obviously one of the most important parameters. At that point, multinational corporations have to overcome some issues due to cultural differences, where employees from different nations are parts of the organization. This study deals with a research on evaluating the tendency to share knowledge via social media, by comparing the responses of R&D employees from different nations of a multinational corporation, on the Basis of Hofstede's cultural dimensions. In this respect, I focused on four locations within the content of my study and collected data from Brazilian, German, Japanese and Turkish R&D employees. This study has been implemented within a worldwide well-known automotive brand, where the entire R&D organization of same business unit is managed by the common executive at the top management level. By applying a quantitative method approach, an online survey was conducted. In these terms, participants from these four locations were asked about demographic indicatives, attitudes towards social media, importance of social media, Trust in social media, knowledge sharing tendency, activities and type of shared content on social media and background of information safety. For this purpose, collected Data was analyzed by using the correlation and regression analysis. Results were interpreted from a cross-cultural comparative point of view, in order to uncover the factors, which is affected by cultural differences and social media behaviors and has influences on tendency of knowledge sharing