Özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesinde açık rızanın aranmadığı haller
The circumstances which are not required explicit consent in the process of special categories of personal data
- Tez No: 564842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Kişisel verilerin korunması bilinci 1980'li yıllarda başlayan kanunlaştırma süreçleri kapsamında, ilk olarak Avrupa Birlik ve Örgüt oluşumları bünyesinde kendisini gerçekleştirmeye başlamış, aynı bilinç, ülkelerin iç hukuklarına da sirayet etmiştir. Bu kapsamda çalışmalara başlayan Türkiye Cumhuriyeti de ilk olarak 1981 yılında imzaladığı sözleşmeyle kişisel verilerin korunması alanında adımını atmış, sonrasında ise başlattığı yasama faaliyetlerini ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin mevzuat çalışmalarını, 2016 yılında kabul ettiği 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile tamamlamıştır. Bu nispetle, bu çalışmada 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda düzenlenen özel nitelikli kişisel veriler, bu verilerin diğer uluslararası düzenlemelerde düzenlenişi, ilgili kanun ve uluslararası mevzuat kapsamında özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesinde açık rızanın aranmadığı haller incelenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde; kişisel verilerin korunması ihtiyacının ortaya çıkışı, kişisel veri kavramı ve türleri ile kişisel verilerin korunması alanına ait yasal düzenlemeler, ikinci bölümünde; özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesi esasları ve açık rıza kavramı, üçüncü bölümünde ise; özel olarak özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesinde açık rızanın aranmadığı haller konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within in the scope of the legalization processes that started in the 1980s, the consciousness of protection of personal data started to realize itself within the European Union and Organization formations, and the same consciousness has spread to the national laws of the countries. So also the Rebuplic of Turkey who started studies in this context, first stepped in the field of protection of personal data under the contract that it has signed in 1981, then after finally finished its legislative activities and studies about data protection laws by adopting Turkish Personal Data Protection Law no. 6698. In this regard, the special categories of personal data which are issued in Turkish Personal Data Protection Law no. 6698, the regulation of these data in other international regulations, the circumstances which are not required explicit consent in the process of speacial categories of personal data in the context of relevant law no.6698 and international regulations were examined in this thesis. Our thesis consists of three parts. In the first part of our thesis; the emergence of the need for protection of personal data, the concept and the types of personal data and legal regulations related to the protection of personal data; in the second part; the principles of processing of the special categories of personal data and the concept of explicit consent; in the third part, in particular, the circumstances which are not required explicit consent in the process of special categories of personal data were examined.