Kişisel verilerin işlenmesi ve açık rıza
Processing of personal data and explicit consent
- Tez No: 514206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kişisel Verilerin Korunması, gelişen teknolojiyle birlikte veri işleme süreçlerinin her geçen gün artmasına paralel olarak veri ihlallerinin de artmaya başlaması ile 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin de etkisiyle ülkemizde önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmada, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Avrupa Birliği mevzuatı ve diğer uluslararası metinler kapsamında kişisel verilerin işlenmesi ve açık rıza kavramları incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel veri kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi, kişisel veri kavramı ve niteliği ile kişisel verilerin korunması alanındaki ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölüm ise kişisel verilerin işlenmesi kavramı, kişisel verilerin işlenmesine hakim olan ilkeler ve işlenme şartlarından oluşmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise rıza ve açık rıza kavramına, açık rızanın şartlarına, açık rızanın alınma yöntemlerine (şekline), açık rızanın alınmasında ispat yüküne ve açık rızada bulunma ehliyetine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Data Protection has commenced to gain more importance in Turkey with the enactment of the Law on Protection of Personal Data No. 6698 and due to the increases in data breaches in parallel with that in data processing as part of the development of technology. In this study, processing of personal data and explicit consent has been examined within the context of the Law on Protection of Personal Data No. 6698, European Union legislation and other international legislations. This study consist of three main chapters, first of which embraces the emergence and evolution of the personal data, the concept and legal characteristic of the latter and national and international legislation in the field of data protection. Second chapter contains the concept of processing, principles with regards to processing and terms of the processing. The third and the last chapter covers the concepts of consent and explicit consent, terms of the explicit consent, the methods of getting the explicit consent, burden of proof ot the latter and the capacity to give explicit consent.