Bütünleşik sosyal politika yaklaşımı çerçevesinde sosyo-politik gelişmişlik endeksi önerisi
In the framework of holistical social policy approach socio-political development index suggestion
  1. Tez No: 564884
  2. Yazar: ABDULKADİR ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı; etkin, izlenebilir bir sosyal politika sistemi oluşturmak için yardımcı olacak ve sosyo-politik gelişmişlik seviyesini bütüncül olarak ölçecek bir endeks geliştirmektir. Bu endeks, refah bileşenlerini eşzamanlı ve bütüncül olarak ölçülebilecek, zamanla uğradığı değişimi izleyebilecek ve farklı bölgeleri karşılaştırmak için yardımcı olacaktır. Bu kapsamda yapılan literatür taraması sonucu, sosyo-politik gelişmişliğin kapsamı belirlenerek, tanımlamaları yapılmış, ulusal ve uluslararası alanda bu konuda yapılan ölçüm çalışmaları araştırılmıştır. Endekste kullanılmak üzere seçilen göstergelerin, ulaşılabilir ve sürdürülebilir olması dikkate alınmıştır. Başta TÜİK olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşlarından sağlanan veriler, önce normalize edilerek endeks kullanımına hazır hale geliştirilmiştir. Boyut indirgeme metodu sonucu elde edilen değerler ve uzman görüşleri dikkate alınarak belirlenen ağırlıklar kullanılarak, sosyo-politik gelişmişlik endeksi oluşturulmuştur. Bu endeks, Türkiye genelinde TÜİK tarafından istatistiki olarak sınıflandırılmış (Düzey 2) 26 bölgede uygulanarak farklılıklar gözlemlenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda geliştirilen endeksin, bütünleşik olarak sosyo-politik gelişmişliği ölçebilmesi, yöneticilere ve politika yapıcılara karar alma noktasında yardımcı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to develop an index that will help to create an effective, traceable social policy system and measure the level of socio-political development as a whole. This index will be able to measure the components of welfare simultaneously and be able to monitor the change over time and to compare different regions. As a result of the literature review conducted within this scope, the scope of socio-political development has been determined, its definitions have been made and measurement studies on this subject have been investigated in national and international fields. The indicators selected for use in the index are considered accessible and sustainable. The data obtained from various public institutions, especially TURKSTAT, have been developed first to be normalized and ready for index use. The socio-political development index was formed by using the weights determined as a result of the dimension reduction method and the expert opinions. This index, by TurkStat, Turkey is classified as statistical differences were observed across the 26 regions, applying the results were evaluated. It is aimed that the index developed as a result of the study will be able to measure socio-political development in an integrated manner, and help managers and policy makers make better decisions.