Göçün insanlar üzerindeki etkisinin sosyal bağlamda araştırılması: Bulgaristan göçü
The influence of immigration on people in a social context: Bulgarian immigration
- Tez No: 564913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN MELEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çeşitli bilimsel disiplinlerin farklı bakış açılarıyla değindikleri göç kavramı, insanlık tarihiyle eş bir olgudur. Göç ile en yoğun biçimde karşılaşan topluluklar arasında Türkler de yer almaktadır. Osmanlı Devleti'nin yüzyıllarca süren Balkanlardaki hâkimiyetinin özellikle 19. yüzyılda sona ermeye başlaması ile yaşanan göçler, devletin diğer bölgelerdeki toprak kayıpları sonrasında da devam etmiştir. Cumhuriyet kurulduktan sonra Balkanlardan devam eden toplumsal göçlerin sonuncusu Bulgaristan'dan 1989 yılında gerçekleşmiştir. Bu çalışmada 1989 yılındaki göçün insanlar üzerinde yapmış olduğu duygusal etkiler, karşılaştıkları sosyal ve ekonomik sorunlar ortaya çıkarılarak tartışılmış, sözlü tarih bağlamında yaşananların tarihe not edilmesi sağlanmıştır. Araştırmada betimsel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Öncelikle bir pilot uygulama yapılmış, ardından asıl uygulama gerçekleştirilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Veriler; 1989 yılında göç edenler, göç etmeyenler, göç ettikten sonra geri dönenler, daha önceki kuşakta ailesi göç yaşamış ve kendisi Türkiye'de doğmuş kişilerle yapılan yapılandırılmış mülakat sonucu elde edilmiştir. Tüm çalışma süresinde elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiş ve içerik analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of Migration which has been the subject of research in various scientific disciplines with different approaches is as old as the human history. There is no doubt that the Turks are among the communities who have experienced and affected by migration in the most intensive way. The migrations that took place after the end of the centuries long reign of the Ottoman Empire in Balkans, especially in the 19th century, continued with the territorial losses of the government in other areas. After the founding of the Turkish Republic, the last of the ongoing social migrations in the Balkans took place in Bulgaria in 1989. In this study, the psychological effects of the 1989 immigration on the people were discussed, by comparing the social and economic problems they faced, to enable it to be recorded in the history in the context of oral history. Discriptive and qualitative research methods were used in the study. A literature review was made, then a pilot study was carried out. The actual application has followed the pilot study, and the next step has been the evaluation of results. The Data were obtained by structured interviews and meetings with four different groups; namely, people migrated in 1989, people who did not emigrate, people who returned back after immigration, and the children of the previously migrated families who were born in Turkey. The data obtained during the whole study period was evaluated by using SPSS package program.