Antikanser ilaç salımı için biyopolimeriknanopartiküller
Biopolymeric nanoparticles for anticancerdrug release
  1. Tez No: 564923
  2. Yazar: MUTLU CAN ASLANPAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN GÜLSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kanser tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi, DNA sentezi ve mitoza müdahale ederek, hızla büyüyen ve bölünen kanser hücrelerinin ölümüne yol açmaktadır. Kemoterapötik ilaçların kanser hücrelerinin yanında sağlıklı dokular ve organlar üzerinde oluşturduğu şiddetli yan etkiler, kanser hastalarının yüksek ölüm oranlarının esas sebeplerden biridir. Son yıllarda kanser tedavisinde, tıp, biyoloji ve malzeme bilimlerinin disiplinler arası çalışmalarında nanoteknoloji uygulamaları, geleneksel tedavilerin yerini hızla almaya başlamıştır. Geleneksel kemoterapi tedavisindeki, ilacın, sağlıklı hücrelerde oluşturduğu toksisite ve doz sınırlaması gibi sakıncaların önüne geçmek üzere biyouyumlu nanopartiküller ile kontrollü ilaç salım çalışmaları gittikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, doksorubisinin sağlıklı hücrelere de sitotoksik etki göstermesi ve hızlı metabolize olması gibi dezavantajlarının önüne geçmek üzere kontrollü salım sağlayan nanopartiküller geliştirilmiştir. Sunulan tez çalışmasında, doksorubisinin doğal bir polimer olan albümin nanopartiküller içine yüksek yükleme kapasitesi ile hapsedilmesi ve uzun süreli salım profili sergilemesi hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmanın ilk bölümünde, albümin nanopartiküllerin hazırlanması ve invitro ilaç salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bunun için ilk olarak desolvasyon yöntemiyle albümin nanopartiküller hazırlanmış ve Yüksek Kontrastlı Geçirimli Elektron Mikroskobu (CTEM) kullanılarak yapı karakterize edilmiştir. Hazırlanan ve karakterize edilen albümin nanopartiküllerin in-vitro salım profilinin belirlenmesi amacıyla doksorubisin antikanser ilacı, partiküllere yüklenmiş ve ilaç salımının kontrollü salım grafiği elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde doksorubisin yüklü albümin nanopartiküllerin, serbest ilacın ve boş nanopartiküllerin A549(küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattı )ve HeLa (rahim ağzı kanseri hücre hattı) hücre hatları üzerindeki sitotoksisitesi MTT testi ile karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan doksorubisinin, hazırlanan albümin nanopartiküllerde yüksek yükleme kapasitesine sahip olduğu görülmüş ve salım profillerinde başlangıçta herhangi bir patlama etkisi olmaksızın uzun süreli kontrollü salımı gerçekleşmiştir. Kanser hücre hatları sitotoksisite sonuçları, kontrollü salım profiliyle paralellik sergileyerek doksorubisin yüklü albümin nanopartiküllerin kanser tedavisinde iyi bir seçenek olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy, one of the methods of cancer treatment, interferes with DNA synthesis and mitosis, leading to the death of rapidly growing and dividing cancer cells.The side effects of chemotherapeutic drugs on healthy tissues and organs, as well as cancer cells, are one of the main reasons for the high mortality rates of cancer patients. In recent years, nanotechnology applications in interdisciplinary studies of medicine, biology and material sciences begin to take place of traditional treatments in cancer treatment rapidly. Controlled drug release studies with biocompatible nanoparticles are becoming increasingly important to prevent drawbacks of traditional chemotherapy treatment, such as toxicity and dose limitation of drug in healthy cells. In this study, nanoparticles have been developed for controlled release to prevent the disadvantages of doxorubicin such as cytotoxic effect on healthy cells and rapid metabolism. In this presented thesis, it is aimed to encapsulate doxorubicin into albumin nanoparticles, which is a natural polymer with high loading capacity and to obtain long-term release profile. In the first part of the study preparation of albumin nanoparticles and in-vitro drug release studies were performed. For this purpose albumin nanoparticles were first prepared by desolvation method and the structure has been characterized by using High Contrast Transmission Microscope ( CTEM). To determine the in-vitro release profile of prepared and characterized albumin nanoparticles, the doxorubicin anticancer drug was loaded into the particles and a controlled release graph of drug release was obtained. In the last part of the study, the cytotoxicity of doxorubicin loaded albumin nanoparticles, free drug and empty nanoparticles on A549 (non-small cell lung cancer cell line) and HeLa (cervical cancer cell line) cell lines were comparatively examined by MTT test. The results showed that doxorubicin had a high loading capacity in prepared albumin nanoparticles, and had a prolonged controlled release profile without any burst effect at the beginning. Cancer cell line cytotoxicity results, consistent with the controlled release profile, evidently showed that doxorubicin loaded albumin nanoparticles can be a good option in the treatment of cancer.