Preparation and characterization of poly (D, L-lactide-co-glycolide) microspheres for controlled release of anticancer drugs
Antikanser ilaçlarının kontrollü salımı için poli (D, L-laktid-ko-glikolid) mikrokürelerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 167089
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ, PROF.DR. UFUK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
oz ANTİKANSER İLAÇLARININ KONTROLLÜ SALIMI İÇİN POLİ (D,L-LAKTİD-KO-GLİKOLİD) MİKROKÜRELERİN HAZIRLANMASI VE KARAKTERİZASYONU Eyövge, Gökçen Yüksek Lisans, Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ufuk Gündüz Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Güngör Gündüz Ağustos 2005, 60 sayfa Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Kemoterapi, meme kanseri için en önemli tedavilerden biridir. Fakat, sistemik toksisite, ilaç dirençliliği ve kandaki değişken ilaç kinetiği kemoterapinin ciddi problemleridir. Biyoyıkımlı polimerlerin antikanser ilaçlarının kontrollü salımı için kullanılması son yıllarda popülarite kazanmıştır. Antikanser ilaçlarının polimer taşıyıcılardan şahmının tedavinin etkisini artırması, sistemik toksisiteyi azaltması ve kanser hücreleri tarafından geliştirilen ilaç dirençliğini önlemesi gibi faydalan vardır. Bu çalışmada, biyoyıkımlı kopolimer poli(D,L-laktid-ko-glikolid) kullanılarak, meme kanseri tedavisinde kullanılan antikanser ilaçlan için kontrollü salım sistemi hazırlanması ve morfoloji, büyüklük, ilaç miktarı ve ilaç salım hızlan yönünden karakterize edilmesi planlanmıştır. vBu çalışmanın ilk kısmında, boş ve ilaç yüklenmiş poli(D,L-laktid-ko-glikolid) mikroküreler hazırlanmıştır. Karıştırma hızının mikroküre büyüklüğüne etkisini belirlemek için, boş poli(D,L-laktid-ko-glikolid) mikroküreler tek emülsiyonlu (yağ/su) çözücü buharlaştırma tekniği kullanılarak iki grup olarak hazırlanmıştır. Karıştırma hızının artması, mikroküre büyüklüğünün azalmasına sebep olmuştur. İlaç yüklenmiş poli(D,L-laktid-ko-glikolid) mikroküreler meme kanseri tedavisinde kullanılan 5-fluorourasil, methotreksat ve tamoksifen isimli antikanser ilaçlarının kontrollü salımı için ikili (su/yağ/su) yada tek emülsiyonlu (yağ/su) çözücü buharlaştırma tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın ikinci kısmında; boş ve ilaç yüklenmiş mikroküreler karakterize edilmiştir. Mikroküre morfoloji ve büyüklüğünü incelemek için inverted ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu kullanılmıştır. Mikrokürelerdeki ilaç miktarı ve salınan ilaç miktarı belirlenmiş ve her antikanser ilacı için ayrı salım profili elde edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Kontrollü ilaç salımı, antikanser ilaçlan, biyoyıkımlı polimerler, poli(D,L-laktid-ko-glikolid) vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREPARATION AND CHARACTERIZATION OF POLY(D,L-LACTIDE-CO-GLYCOLIDE) MICROSPHERES FOR CONTROLLED RELEASE OF ANTICANCER DRUGS Eyövge, Gökçen M.Sc, Department of Biotechnology Supervisor: Prof. Dr. Ufuk Gündüz Co-Supervisor: Prof. Dr. Güngör Gündüz August 2005, 60 pages Breast cancer is the most frequent type of cancer seen in woman. Chemotherapy is one of the most important treatments for breast cancer. However, systemic toxicity, drug resistance and unstable kinetics of the drug in the blood are serious problems of chemotherapy. The use of biodegradable polymers for controlled release of anticancer drugs has gained popularity in recent years. Controlled release of anticancer drugs from polymeric carriers has some advantages such as improvement in the efficiency of treatment, reduction in systemic toxicity and prevention of the drug resistance that is developed by the cancer cells. In this study, it was aimed to prepare such a controlled release system for anticancer drugs which are used in breast cancer treatment by using biodegradable copolymer poly(D,L-lactide-co-glycolide) and to characterize in terms of morphology, size, drug content and drug release rate. IVIn the first part of this study; empty and drug loaded poly (D,L-lactide-co-glycolide) microspheres were prepared. Two sets of empty poly(D,L-lactide-co-glycolide) microspheres were prepared by solvent evaporation technique with single emulsion (oil/water) to determine the effect of stirring rate on size of microspheres. Increase in stirring rate caused decrease in size of microspheres. Drug loaded poly(D,L-lactide- co-glycolide) microspheres were prepared for controlled release of anticancer drugs which are used in breast cancer treatment namely; 5-fluorouracil, methotrexate and tamoxifen by using solvent evaporation technique either with double emulsion (water/oil/water) or single emulsion (oil/water). In the second part of this study; empty and drug loaded microspheres were characterized. Inverted light microscopy and scanning electron microscopy were used to examine morphology and size of microspheres. Drug content of microspheres and amount of released drug were determined and drug release profile was obtained for each anticancer drug separetely. Key words : Controlled drug release, anticancer drugs, biodegradable polymers, poly(D,L-lactide-co-glycolide)