Antikanser ilacı mitomisin C'nin kontrollü salımı için kitosan-poli(vinil alkol)-Fe3O4 biyo-nanokompozit taşıyıcıların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of chitosan-poly(vinyl alcohol)-Fe3O4 bio-nanocomposite carriers for the controlled release of the anticancer drug mitomycin C
  1. Tez No: 956007
  2. Yazar: ŞEYMA ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Nanoteknolojinin hızlı gelişimi tüm dünyada manyetik nanopartiküllere olan ilgiyi de artırmıştır. Manyetit ve Fe3O4 manyetik ultra ince tozlar, özellikle birçok kanser tedavisi için hedeflenen ilaç taşıma sistemleri olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda, öncelikle manyetik Fe3O4 nanopartikülleri eş-çöktürme yöntemi ile sentezlenmiş ve bu nanopartiküller kitosan/polivinil alkol (CS/PVA) polimer sistemine dahil edilmiştir. Antikanser ilacı mitomisin C'nin (MMC) hedefli ve kontrollü salımı için MMC yüklü-CS/PVA-Fe3O4 nanokompozit mikroküreler çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehit (GA) kullanılarak emülsiyon çapraz bağlama yöntemi ile elde edilmiştir. ATR destekli Fourier transform infrared spektroskopisi (ATR-FTIR), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), taramalı elektron mikroskobu-enerji dağılımlı X-ışını (SEM-EDX), X-ışını difraktometresi (XRD) ve termogravimetrik analiz (TGA) sentezlenen Fe3O4 nanopartikülleri ve nanokompozit mikroküreleri karakterize etmek için kullanılmıştır. Nanokompozit mikrokürelerin tutuklama verimine ve mikrokürelerden MMC salımına, CS/PVA (m/m) oranının, MMC yüzdesinin (m/m), GA miktarının, pH'nın ve kütlece Fe3O4 nanopartikül yüzdesinin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca MMC içermeyen mikrokürelerin % denge şişme dereceleri salımın yapıldığı pH ortamlarında bulunarak, şişmenin salıma olan etkisi incelenmiştir. pH'nın nanokompozit mikrokürelerin şişme sonuçlarını ve dolayısıyla salımları etkilediği, pH 1,2'deki MMC salımının pH 7,4 fosfat tamponu ortamına göre biraz daha hızlı gerçekleştiği gözlenmiştir. MMC salımı, tutuklama verimi ve mikroküre çapı gözönüne alındığında, optimum mikroküre formülasyonlarının CS/PVA oranı 3/1, MMC yüzdesi % 10, GA miktarı 6,5 mL ve Fe3O4 yüzdesi %10 olan B7 formülasyonlu nanokompozit mikroküreler olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, hazırlanan nanokompozit mikroküreler, bazı kanserlerin tedavisinde kemoterapötik ilaç olarak kullanılan MMC'nin kontrollü ve hedefli salımı için potansiyel bir aday olabilir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of nanotechnology has also increased the interest in magnetic nanoparticles all over the world. Magnetite and Fe3O4 magnetic ultrafine powders are used especially for targeted drug delivery systems for many cancer treatments. In our study, firstly, magnetic Fe3O4 nanoparticles were synthesized by the co-precipitation method, and these nanoparticles were incorporated into the chitosan/polyvinyl alcohol (CS/PVA) polymer system. MMC-loaded CS/PVA-Fe3O4 nanocomposite microspheres were obtained by the emulsion crosslinking method using glutaraldehyde (GA) as a crosslinker for targeted and controlled release of the anticancer drug mitomycin C (MMC). ATR-assisted Fourier transform infrared spectroscopy (ATR-FTIR), differential scanning calorimetry (DSC), scanning electron microscope-energy dispersive X-ray (SEM-EDX), X-ray diffractometry (XRD), and thermogravimetric analysis (TGA) were used to characterize the synthesized Fe3O4 nanoparticles and nanocomposite microspheres. The effects of the CS/PVA (m/m) ratio, MMC percentage (m/m), GA amount, pH, and Fe3O4 nanoparticle percentage on the entrapment efficiency of nanocomposite microspheres and MMC release from microspheres were investigated. In addition, the equilibrium swelling degrees of microspheres without MMC were found in the pH environments where the release was made, and the effect of swelling on the release was investigated. It was observed that pH affected the swelling results of nanocomposite microspheres and thus the release, and MMC release at pH 1.2 was slightly faster than that at pH 7.4 phosphate buffer medium. Considering the MMC release, entrapment efficiency, and microsphere diameter, the optimum microsphere formulations were found to be B7 formulation nanocomposite microspheres with a CS/PVA ratio of 3/1, MMC percentage of 10%, GA amount of 6.5 mL, and Fe3O4 percentage of 10%. As a result, the prepared nanocomposite microspheres may be a potential candidate for the controlled and targeted release of MMC used as a chemotherapeutic drug in the treatment of some cancers.