3B sismik yorumlamada farklı hız modellerinin kullanılması ve derinlik dönüşümüne katkılarının incelenmesi
Usage of the different velocity models in 3D seismic interpretation and investigation of their contributions to depth conversion
- Tez No: 564932
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde 3B sismik yorumlamada kuyu verileri kullanılarak elde edilen farklı hız modellerinin derinlik dönüşümü sonucu sismik yorumlamaya olan etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda farklı hız modelllerinin sismik yoruma olan etkisini en iyi şekilde anlayabilmek için çalışma alanı olarak jeolojinin karmaşık yapıda olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Diyarbakır Havzası ele alınmıştır. Karmaşık jeolojinin neden olduğu hız sorunları da ele alınıp çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma alanı jeolojisi, tektonik oluşumu ve stratigrafisi (Prekambriyen Miyosen) ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bununla birlikte çalışma alanında rezervuar açısından hedef seviye olan formasyonlar tanıtılmıştır. Tez kapsamında sismik verilerden jeolojik yapının belirlenebilmesi için kullanılan hız türleri de açıklanmıştır. Derinlik hesaplarında kuyulara ait hız verilerinin (VSP, check-shot veya sonik) önemine dikkat çekilmiştir. Arama ve rezervuar için sadece sismik verinin kaliteli olmasının yeterli olmadığı, kuyu korelasyonu ile derinlik dönüşümünün sağlıklı bir yorum için gerekli olduğu anlaşıldığından tezin içerisinde kuyu korelasyonu ve derinlik dönüşümü teknikleri anlatılmıştır. Sismik veri, çalışma alanı içerisindeki 8 adet kuyudan elde edilen veri ile deneştirilerek, Derdere Formasyonu zaman ortamında yorumlanmış kuyu formasyon girişleri ve kuyu hızı bilgileri kullanılarak iki farklı derinlik dönüşümü yapılmıştır. Sonuçlar derinlik haritaları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis to examine the effects of different velocity models using well data on 3D seismic interpretation after depth conversion was applied. For this purpose, Diyarbakır Basin which has a highly complex geologic structure in the SW Anatolia was preferred as a research area, in order to figure out those velocity models' effects on seismic interpretation clearly. The velocity problems caused by complex geology was also analyzed and solutions were suggested. The regional geology, tectonic evolution and stratigraphic framework of the research area was revealed from Precambrian to Miocene. In addition, target formations with reservoir aspects were introduced. In this thesis, in order to determine the geologic structure from seismic; utilized velocity types were explained. The importance of velocity data on wells (VSP, check-shots, sonic) was revealed. This research also implied that, in order to have a reliable interpretation; it is not sufficient to have only a high quality seismic data, additionally depth conversion by well corelation is required. As a result, well correlation and depth conversion techniques were argued. Derdere Formation was interpreted in time domain by correlating seismic data and 8 number of well data in the research area. Then, two types of depth conversion was conducted using well tops and velocity values extracted from wells. Finally, results were compared with depth maps.