Teknik altyapı projelerinde irtifak hakkı kamulaştırması sorunlarının arazi toplulaştırma projesi özelinde incelenmesi, yasamaya öneriler
Examination of easement right implementations in technical infrastructure projects within the context of land consolidation projects, and legislative proposals
- Tez No: 942953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN İNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerçekleştirilen teknik altyapı projelerinin önemli bir kısmını oluşturan su, enerji nakil, kanalizasyon, iletişim ve doğal gaz boru hatları, şehirler, mahalleler, köyler ve sanayi alanlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere belirli bir noktadan başka bir noktaya taşınmaktadır. Kamu kurumları, bu teknik altyapı projelerini tesisler şeklinde hayata geçirmek için yönetmeliklerle genişliği sınırlandırılmış kamulaştırma koridorlarına ihtiyaç duymaktadır. Şeritvari biçiminde hazırlanan bu kamulaştırma projeleri, birçok il, ilçe, mahalle ve köy sınırlarında bulunan taşınmazlara denk gelmektedir. Bu nedenle, gerekli arazilerin bir kısmı özel mülkiyete ait taşınmazlardan kamulaştırma yoluyla temin edilmektedir. Teknik altyapı projelerinde irtifak hakları, özel mülkiyete konu arazilerde kullanım amacının belirtilmesi suretiyle, rızaya dayalı ya da mahkeme kararı ile tapu sicilinde hak ve mükellefiyetler hanesine tescil edilmektedir. Güzergâhların uzunluğu nedeniyle tapu siciline tescil edilen irtifak hakları, ülke genelinde birçok yeni proje kapsamında yer almakta ve yeniden düzenlenme ihtiyacı doğurmaktadır. Bu çalışmada, önemli teknik altyapı projelerinden birisi olan arazi toplulaştırma projelerinde irtifak haklarının düzenleme öncesi ve sonrası durumlarını muhtelif adreslerde yapılmış ve tescil ettirilmiş proje uygulamaları üzerinde değerlendirmeler yapılarak; oluşan 'irtifak hakkı kamulaştırması' sorunları incelenip, yargıya intikal eden ve kararı kesinleşmiş örnekler üzerinde sorunları tespit ederek yasamaya öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Currently, water, energy transmission, sewage, communication, and natural gas pipelines—which constitute a significant portion of the technical infrastructure projects carried out by public institutions and organizations—are transported from one designated point to another to meet the needs of cities, neighborhoods, villages, and industrial zones. Public institutions require expropriation corridors with widths regulated by legislation in order to implement these technical infrastructure projects as facilities. These expropriation projects, prepared in a strip-like form, intersect immovable properties located within the boundaries of many provinces, districts, neighborhoods, and villages. Consequently, a portion of the necessary lands is acquired through expropriation from privately owned immovable properties. In technical infrastructure projects, easement rights are registered in the land registry under the rights and liabilities section, either based on mutual consent or by court decision, by specifying the intended use on privately owned lands. Due to the extensive length of these corridors, the easement rights registered in the land registry are included in numerous new projects nationwide, necessitating subsequent reorganization. This study examines the issues related to the 'expropriation of easement rights' that arise during the reorganization processes of land consolidation projects, which are among the major infrastructure projects. By analyzing the conditions of easement rights before and after reorganization through practical project implementations at various locations, and by identifying problems based on finalized court rulings, the study aims to propose legislative recommendations.