Temporal and spatial nonlinearities in FMRİ bold response in human primary visual cortex
FMRG kan oksijen seviyesine bağımlı (bold) sinyalin insan birincil görme korteksinde zamansal ve konumsal nonlineerlikleri
- Tez No: 564940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Birçok çalışmada fMRG BOLD sinyalinin (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme kan oksijen seviyesine bağımlı sinyal) genellikle lineer ve zamandan bağımsız olduğu kabul edilir. Bu çalışmada bu varsayımın doğru ve doğru olmadığı durumları inceledik. Farklı zaman aralıklarında (0 sn, 0.5 sn, 1.5 sn ve 6 sn) birbirinin ardından gelen ikili görsel uyaranın neden olduğu BOLD sinyalini iki farklı uyaran süresinde (çok kısa ve 1 sn) ölçtük. Bu ölçümleri uyaranların birbirlerine olan konumsal uzaklıklarının farklı olduğu üç ayrı durum için tekrarladık (uyaranlar aynı lokasyonda, uyaranlar aynı beyin yarısında birbirlerine komşu uzaklıkta ve uyaranlar farklı beyin yarılarında). Bu şekilde zamansal ve konumsal uzaklıklar arasındaki ilişkiye baktık. Buna ek olarak, iki farklı uyaran süresinde ölçmemiz zaman ve konum arasındaki ilişkilerin uyaran süresine bağlı olarak nasıl değiştiğini incelememize olanak sağladı. İki farklı uyaran süresinde, üç farklı uzaklıkta ve üç ayrı zaman aralığında yapılan bu ölçümlerde bulunan sonuçlar bize her iki uyaran süresi için uyaranların arasındaki konumsal uzaklığın azalması durumunda BOLD sinyalinin lineer sinyale göre daha düşük olduğunu gösterdi. Benzer şekilde, iki uyaran arasındaki zamanın kısa olduğu durumlarda (0 s, 0.5 s ve 1.5 s) BOLD sinyalinin lineer sinyale göre zaman aralığının 6 s oldugu duruma oranla daha düşük olduğu gözlemlendi. Bu çalışma, araştırmacılara fMRG BOLD sinyalinin yukarıda bahsedilen durumlarda lineer varsayılmasının yanlış olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is generally assumed that fMRI BOLD response (i.e., functional magnetic resonance imaging blood-oxygen-level-dependent signal) is linear and time-invariant. In this study, we investigated spatial and temporal nonlinearities in fMRI BOLD response at different flickering durations (nearly instantaneous and 1 s). We presented participants two successive flickering checkerboard wedge stimuli with stimulus onset asynchrony (SOA) of 0 s, 0.5 s, 1.5 s, and 6 s. The spatial locations of the stimuli were categorized as the same location in the same hemifield, adjacent locations in the same hemifield, and between hemifields. We demonstrated that fMRI BOLD response behaves nonlinearly when the successive stimuli spatially and temporally were close to each other for both flickering durations. Nonlinearity between the successive stimuli was the highest for the same location in the same hemifield, higher in adjacent locations in the same hemifield, and the lowest in between hemifields. In addition, nonlinearity at the shorter SOAs (0 s, 0.5 s, and 1.5 s) was found to be higher than nonlinearity at SOA 6.