Bir lastik fabrikası için kartuş arabası tasarımı ve prototip imalatı
Cartridge car design and prototype manufacturing for a tire factory
- Tez No: 564998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL DELİKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial Design, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Endüstriyel işletmelerin gelişmiş teknoloji ile yenilenme ve geliştirilme gerekliliği iş sağlığı ve güvenliği öncelikli olmak üzere daha hızlı, güvenilir ve kaliteli üretim yapmak amacından kaynaklanmaktadır. Çok çeşitli üretim yapan bir lastik fabrikası prosesinde yalın üretim modeli gerçekleştirmek amacıyla yapılan bir çalışma neticesinde toplam üç işçi ve bir vinç ile yapılan çeşitli ağırlıktaki yarı mamul kartuşlarının transfer işleminin iş istasyonlarında zaman, mekân, işçilik kayıplarına neden olduğu gözlemlenmiştir. Lastik üretiminin büyük miktarlarda ve sürekli olmasından dolayı işletmenin verimliliği açısından akış tipi üretim sisteminin uygulanması çok daha faydalı olacaktır. Bu çalışmayla bir işçinin tek başına ve kolaylıkla transfer işlemini yapabilmesini sağlayacak bir kartuş transfer arabası tasarımı ve prototip üretimi yapılmıştır. Endüstriyel tesisin güvenli ve sürekli çalışabilirliğine katkı sağlamak için kartuş arabasının üretim prosesine entegrasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The necessity of renewal and development of industrial companies by advanced technology arises from the purpose of making faster, more reliable and high-quality production with priority in occupational health and safety. As a result of a study to realize the lean production model in the process of a tire factory that produces a wide variety, it has been observed that the transfer of semi-finished cartridges of various weights made by a total of three workers and a crane causes time, space and labor losses in the workstations. Tire production in large quantities and continuous production requires the use of a flow type production system in terms of efficiency. In this study, a cartridge transfer car design and prototype production were performed to enable a worker to perform the transfer process alone and easily. Cartridge car is integrated into the production process to contribute to the safe and continuous operation of the industrial plant.