Katı atık sahalarında şev stabilitesi
Slope stability in solid waste landfills
  1. Tez No: 565000
  2. Yazar: SEDAT KEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak katı atık hakkında gerekli tanımlamalar yapılarak fiziksel ve geoteknik özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonra örnek bir katı atık depolama sahası modelinde şev stabilite analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ilk aşamada, sonlu elemanlar yöntemi ile katı atık depolama sahalarında şev stabilitesini etkileyebilecek parametreler (içsel sürtünme açısı, kohezyon, dilatasyon açısı, elastisite modülü, poisson oranı, birim hacim ağırlık ve şev açısı) göz önüne alınmış ve bu parametrelerin farklı değerleri için Plaxis v.8 paket programı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Sonraki aşamada, geogrid donatı ile güçlendirilmiş katı atık dolgularının davranışı ile ilgili sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise, limit denge yöntemi ile şev stabilitesini etkileyebilecek parametreler (içsel sürtünme açısı, kohezyon, birim hacim ağırlık ve şev açısı) göz önüne alınmış ve bu parametrelerin farklı değerleri için analizler, Geostudio 2012 yazılımı kullanılmıştır. Daha sonra ise, birinci aşamada analizi yapılan optimum geogrid donatılı durum için limit denge analizleri gerçekleştirilerek her iki yöntemin analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda, sonlu elemanlar ve limit denge yöntemleri ile yapılan analizlerde içsel sürtünme açısı, kohezyon, birim hacim ağırlık ve şev açısının katı atık dolgu şevinin stabilitesi üzerinde etkili olduğu, donatlı analizlerde geogrid kullanılması durumunda stabilitenin önemli miktarda arttırılabileceği görülmüştür. Ayrıca limit denge yöntemi ile elde edilen güvenlik sayılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiş ve elde edilen sonuçlar ortaya konularak gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, at first physical and geotechnical properties of solid wastes are mentioned. Then, slope stability analyzes are performed in solid waste landfill model. In the first part of the study, parameters that can affect slope stability (internal friction angle, cohesion, dilatation angle, modulus of elasticity, poisson ratio, unit weight and slope of the soil) are analyzed by finite element method. For the different values of these parameters, analyzes are performed with Plaxis v.8 package program. In the next stage, finite element analyzes are performed in geogrid reinforced solid waste. In the second part of the study, parameters that can affect slope stability (internal friction angle, cohesion, unit volume weight and slope of the soil) are analyzed by limit equilibrium method. For the different values of these parameters, analyzes are performed with Geostudio 2012 software. Later, for the optimum geogrid-equipped case that analyzed in the first stage, limit equilibrium analyzes are performed and the results of the two methods are compared. At the end of the study, in the analysis with finite element and limit equilibrium methods is showed that the internal friction angle, cohesion, unit weight and slope of the soil are effective on the stability of the solid waste. It has also been found that the stability can be significantly increased with the use of geogrid. In addition, the factor of safety in limit equilibrium analysis becomes higher than finite element analysis. Also analysis results and the necessary recommendations are presented.