Slope stability analysis and design for waste landfill in central district tegucigalpa honduras
Honduras tegucigalpa merkez bölgesi atık depolama alanı şev stabilize analizleri ve tasarımı
  1. Tez No: 839140
  2. Yazar: JOSE MIGUEL CAMINALS GUILLEN
  3. Danışmanlar: Dr. BERNA UNUTMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Evsel katı atık (MSW) üretimi, artan endüstriler, nüfus ve şehirlerin genişlemesi ile dünya genelinde katlanarak büyüyen bir sorundur. Biz insanlar, her gün çöplüklerdeki atık bileşiminin büyük bir bölümünü oluşturan plastik gibi atıklar ürettiğimiz bir tüketim kültürü yarattık. Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada farklı şirketler, kuruluşlar ve hükümetler tarafından geri dönüşüm yöntemlerini teşvik ederek ve sorun hakkında farkındalık yaratarak bu MSW üretimini azaltmak için büyük bir çaba ve ilgi gösterilmiştir. İnsanlar atık üretimindeki artışın farkında olabilir, ancak genel olarak plastik, kağıt ve organik maddeler içeren günlük yemek artıklarının bir çöplükte gömülene kadar bertaraf edilmesinin ardındaki tüm süreç çoğunlukla bilinmemektedir. Açık çöplük alanlarının mühendislik ürünü depolama sahalarında kullanılması, büyüyen şehirleşme tarafından üretilen farklı kontrol edilmesi ve hatta bazı durumlarda biyogaz enerji kaynaklarının üretilmesi yoluyla bundan faydalanılması için önemli bir adımı temsil eder. Her yaşam durumunda, MSW bertaraf tesisleri için aynı senaryo olan, genellikle iyileştirmeyi dört gözle bekliyoruz. Bu tezde, yakın zamanda satın alınan 211.320 m² arazisinde yakın bir gelecekte 3. aşamadan 4. aşamaya geçiş yapacak olan Honduras Tegucigalpa şehrinde bulunan tek lisanslı düzenli depolama sahasını ele alacağız. Bu tezin amacı, hem yeni depolama sahası için kullanılacak bakir arazilerin hem de bitmiş mühendislik ürünü depolama sahası modelinin jeoteknik referansı olarak şev stabilitesi analizleri aracılığıyla yeni dördüncü aşama mühendislik ürünü depolama sahası tasarımı için destekleyici bir araç oluşturmaktır. Toplanan yerel ölçüm saha verileri, depolama yöneticisi yönergeleri, GeoStudio SLOPE/W ve AutoCAD Civil 3D model yardımcı yazılımının kullanımıyla, optimize edilmiş bir mühendislik ürünü depolama alanı sunulur. Düzenli depolama sahasının yer seçimi, boyutlandırılması ve mühendislik özellikleri, sağlık ve mühendislik iyileştirmelerini teşvik eden yerel depolama yönetimi yönergeleri ve düzenlemelerine uygun olarak geliştirilmiştir. Sonuçlar, projelendirilen yeni arazi alanının, bu projenin sunulduğu şekilde yürütülmesi için uygun bir topoğrafya, zemin ve şev stabilitesi koşulları sunduğunu göstermektedir. Açıklığa kavuşturulmalıdır ki, bu çalışmada ortaya konulan analizler ve veriler, resmi bir belediye nihai tasarım belgesi değil, gerçekleştirilecek tasarıma destekleyici bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Municipal solid waste (MSW) generation is an exponentially growing problem across the earth with increasing industries, population, and expansion of cities. Societies have created a consumerism culture from which every day waste is deposited in landfills. In the past years all around the world, a big effort and interest has been presented by companies, organizations and governments to reduce the MSW generation by promoting recycling methods and creating awareness of the problem. People may be aware of the increase in waste production but in general, the process behind the disposal of a daily meal residue containing plastic, paper, and organic material until it is buried in a landfill is mostly unknown. The use of open disposal dump areas to engineered landfills represents an important step for controlling the MSW generated by growing urbanizations and in some cases even benefiting from it by the generation of energy sources such as biogas. In every life situation, we are generally looking forward to improvement which is the same scenario for MSW disposal facilities. In this thesis, the sanitary landfill in the city of Tegucigalpa Honduras will be discussed, which in the near future will transition from Section III to a Section IV disposal area in its recently acquired 211,320 m² premises. The objective of this thesis is to generate a supporting tool for the new fourth-stage engineered landfill design utilizing slope stability analyses as a geotechnical reference of both the virgin lands to be used for the new landfill and the finished engineered landfill model. With the use of collected surveying field data, landfill manager guidelines, GeoStudio SLOPE/W, and AutoCAD Civil 3D model assisting software an optimized engineered landfill is presented. Site selection, dimensioning and engineered characteristics of the landfill have been developed in accordance with local landfill management guidelines and regulations promoting health and engineering improvement. Results show that the new projected land area presents suitable topography, ground and slope stability conditions for this project to be executed as presented. It is to be clarified that the analyses and data unveiled in this study bestow a supporting instrument for the design to be accomplished and not an official municipality final design document.