Akıllı turizm uygulamalarının Alanya turizm destinasyonu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of smart tourism applications in terms of Alanya tourism destination
  1. Tez No: 565030
  2. Yazar: ZAHİDE ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve teknolojinin giderek daha fazla kullanıcıya ulaşmasıyla, teknolojiye gömülü bir kullanım alışkanlığı oluşmuştur. Teknolojik gelişmeler sadece insanları değil sektörleri de birleştirmektedir. Akıllı turizm kavramı da teknoloji ile turizmi birleştiren bir kavramdır. Akıllı şehir kavramından türeyen akıllı turizm yaklaşımında amaç, destinasyonların ve kaynakların verimli ve sürdürülebilir kullanımı, rekabet edebilirliği, turist tecrübelerinin zenginleştirilmesi ve birlikte oluşumu vb.'dir. Aynı zamanda akıllı uygulamalar, yerli halkın yaşam kalitesini de artırmaktadır. Akıllı sistemlerde, destinasyonda ki arz ve talep taraflarının teknolojik bir çatı altında birleşmesi ve kullanılabilir bilginin elde edilmesi sağlanır. Bu çalışmada Alanya destinasyonu, akıllı destinasyon boyutları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan Delfi tekniği kullanılarak, veriler toplanmıştır. Araştırma evrenini Alanya'da ki otel, acenta, dernek, vakıf yöneticileri, Alanya müze müdürlüğü, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası, Alanya Belediyesi Proje Koordinatörlüğü ve Akademik Araştırmalar Merkezi yöneticileri oluşturmuştur. Araştırmada, katılımcılara, Alanya'da akıllı uygulamaların avantajları, dezavantajları, engelleri sorulmuştur. Aynı zamanda hangi uygulamaların Alanya için kullanılabilir olacağı ve bu uygulamalar için neler yapılabileceği de sorulmuştur. Çalışmanın sonunda, Alanya'nın akıllı turizm destinasyonu olmasına yönelik fikir birliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advences in Information and Communication Technologies and the technology reaching more and more users, there has been a usage habbit embedded technology. Technological developments combine not only people but also sectors. The concept of smart tourism is a concept that combines technology and tourism. The aim of smart tourism approach derived from the concept of smart city, the efficient and sustainability of destination and resources, the competitiveness, enriching the tourist experiences and cocreation etc. Smart applications also icrease the quality of life of indigenious. In smart systems, it is ensured that supply and demand sides in the destinastion are unified under the technological framework and the available information is obtain. In this study, Alanya destinastion is evaluated within the framework of smart destinastion dimensions. Data were collected using the Delphi Technique which is one of the qualitative research methods. The research universe consisted of the hotels, agencies, associations and foundations managers, Alanya Museum Directorate, Alanya Chamber of Commerce and Industry, Alanya Municipality Project Coordinatorship, Academic Research Centers managers and Antalya Metropolitan Municipality Alanya Service Unit. In this research, participants were asked about advantages, disadvantages and barriers of smart applications in Alanya. At the same time, participants were asked which applications could be used for Alanya and what could be done for these applications. At the end of the study, a consensus was reached for Alanya to be a Smart Tourism Destinations.