Borsa İstanbul (BİST)'da işlem gören turizm şirketlerinin finansal performans analizi
Financial performance analysis of tourism companies listed in Borsa İstanbul (BİST)
  1. Tez No: 565029
  2. Yazar: ŞEYMA ÇOŞKUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul (BİST)'da işlem gören turizm sektöründeki 11 işletmelerin 2016-2018 dönemlerini kapsayan 14 finansal oran yardımıyla finansal performansları analiz edilmiştir. Veriler Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nun (KAP) resmi sitesinde yayınlanan yıllık gelir tablosu ve bilançolardan elde edilmiştir. Çalışmada kriter ağırlıklarının belirlenmesinde AHP, şirketlerin sıralamasında ise TOPSIS ve VIKOR yöntemlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlar BORDA yöntemi ile birleştirilerek nihai sıralama sonuçlarına ulaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre en önemli ana kriter karlılık oranları, en önemli alt kriter ise net kar marjı oranı olarak belirlenmiştir. Finansal performansı en yüksek olan şirket 2016 yılı için ETILR olmuştur. 2017 ve 2018 yılı için finansal performansı yüksek olan şirket PKENT olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, financial performance was analyzed with the help of 14 financial ratios covering the periods of 2016-2018 in the 11 tourism sectors which are traded in Borsa İstanbul (BIST). The data is derived from the annual income statement and balance sheets published on the Public Disclosure Platform's (KAP) official website. AHP was used to determine the benchmark weights, and TOPSIS and VIKOR methods were used in the ranking of companies. The results obtained were combined with the BORDA method to reach the final ranking results. According to the results of the analysis, the main criterion is the profitability ratios and the most important criterion is the net profit margin ratio. The company with the highest financial performance was ETILR for 2016. The company with a high financial performance for 2017 and 2018 was PKENT.