Rotator manşet sendromlu hastalarda skapular stabilizasyon egzersizlerinin omuz fonksiyonları , kinezyofobi, yaşam kalitesi, omuz ile ilgili yeti yitimi ve günlük yaşam aktivitelerine etkisi
Effects of scapular stabilization exercises on shoulder functions, kinesophobia, quality of life, shoulder disability and daily living activities in patients with rotator cuff syndrome
- Tez No: 565041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, rotator manşet sendromlu hastalarda skapular stabilizasyon egzersizlerinin omuz fonksiyonları , kinezyofobi, yaşam kalitesi , omuz ile ilgili yeti yitimi ve günlük yaşam aktivitelerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Rotator Manşet Sendromu tanısı almış, 18-65 yaş arasında, en az 4 haftadır devam eden unilateral omuz ağrısı olan 30 gönüllü katılımcı; kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek 15'er kişiden oluşan eğitim ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Kontrol grubuna ağrıyı azaltmaya yönelik elektoterapi uygulamaları ve glenohumeral ekleme yönelik germe ve güçlendirme egzersizleri, eğitim grubuna ise bu programa ek olarak skapular stabilizasyon egzersizleri verildi. Katılımcıların çalışma öncesinde ve 15 seans sonunda; Visual Analog Skala ile ağrı şiddetleri, manuel kas testi ile omuz kas kuvveti, gonyometre ile omuz normal eklem hareket açıklığı, el dinamometresi ile el kavrama kuvveti değerlendirildi. Ayrıca katılımcıların fonksiyonel düzeyleri Kol, Omuz El Sorunları Anketi'yle, hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği'yle, yaşam kalitesi Western Ontario Rotator Manşet İndeksi'yle ve günlük yaşam aktiviteleri Omuz Ağrı ve Disabilite Anketi'yle değerlendirildi.Verilerin istatistiksel analizi için SPSS V.20 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the impact of scapular stabilization exercises on shoulder functions, kinesophobia, quality of life, shoulder-related ability loss and daily activities in patients with rotator cuff syndrome. 30 volunteer participants (age interval 18-65 years old) who were diagnosed with rotator cuff syndrome and who had continuous unilateral shoulder pain for at least 4 weeks were randomized into two groups via sealed envelope method. In the study group patients were given scapular stabilization exercises in addition to electrotherapy and stretching and strengthening exercises for glenohumeral joint; whereas patients in the control group were given electrotherapy and stretching and strengthening exercises for glenohumeral joint only. Following parameters were measured and assessed for each patient before and at the end of the study (after 15 sessions); Pain levels via Visual Analog Scale, muscular force via manual muscle test, shoulder joint range of motion via goniometer and hand grip strength via hand dynamometer. Additionally, functional level of the patients were measured with Disabilities of the Shoulder, Arm and Hand, kinesophobia was assessed with Tampa Kinesophobia Scale, quality of life was assessed with Western Ontario Rotator Cuff Index and daily activities were assessed with Shoulder Pain and Disability Index. For statistical analysis of the data SPSS V.20 was used.