Skapular superomedial açının akromion morfolojisi ile ilişkisi
Relationship of scapular superomedial angle with acromion morphology
  1. Tez No: 918662
  2. Yazar: SAMİ KANDEFER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Skapulanın anatomik varyasyonlarının omuz kuşağı eklemlerinin sağlığı üzerine etkileri günümüzde halen birçok çalışmanın konusu olmaktadır. Akromion morfolojisinin hastalarda en çok omuz ağrısı şikayetine sebep olan rotator manşet tendinopatileri ve subakromial sıkışma sendromu gibi hastalıklarla ilişki düzeyi son yıllardaki bir tartışma konusudur. Skapular superomedial açının ise bugüne kadar yalnızca atlayan skapula sendromu ile ilişkisinin araştırıldığı görülmektedir. Gelişim sürecinde spina skapula kaynaklı bu iki varyasyonun aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak ve tanıda yol gösterici yeni bir kriter belirlemek amacıyla bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde Mayıs-Haziran 2024 aylarında çekilen 353 omuz MRG tetkiki incelendi. Geçirilmiş omuz çevresi cerrahi öyküsü, omuz kuşağı kemiklerinde kırık öyküsü, omuz kuşağı kemiklerinde ve çevre dokularda kitle görünümü olan ve çekim sırasındaki teknik hatalar nedeniyle uygun değerlendirme yapılamayacak omuz MR görüntülemeleri çalışma dışı bırakıldı. Son olarak tip 4 akromiona sahip olan 4 hastanın omuz MR görüntülemeleri de istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilemeyeceği ve veri sayısını artırıp sonuca varmayı zorlaştıracağı için çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamıza 27'si bilateral olmak üzere 279 hastadan elde edilmiş 306 omuz MR görüntülemesi dahil edildi. Bu görüntülemelerin 157 tanesi sağ omuza aitken 149 tanesi sol omuza aitti. Tüm MR görüntüleri 1.5 T MRG (Magnetom Aera, Siemens, Erlangen, Almanya) cihazı ile standart (16 kanallı) omuz koili kullanılarak elde edilmişti. Akromion tipleri için tip 1, tip 2, ve tip 3 olarak 3 grup; superomedial açı için ise belirlenen ortalama değerin altındaki ve üzerindeki değerlere göre 2 grup oluşturuldu. Subakromial aralık ölçümleri mm cinsinden kaydedilerek gruplandırma yapmadan değerlendirildi. Ayrıca rotator manşet, glenoid labrum, biseps braki uzun başı tendonu sağlamlık ve patolojik durumlarına göre gruplandırmalar yapılarak incelendi. Çalışmamız retrospektif yöntemle gerçekleştirildi. Bulgular: Akromion tip 1 grubunda superomedial açı medyan değeri 129, ortalama değeri 128,4 ± 4,1; tip 2 grubunda medyan değer 134, ortalama değer 133,7 ± 5,4; tip 3 grubunda medyan değer 137, ortalama değer 137,4 ± 4,3 olarak bulundu. Çalışmamızda akromion tip 1, 2 ve 3 ayrımında superomedial açının anlamlı etkinliği p değeri 0,000 ile gösterilmiştir. Superomedial açı için hesapladığımız 134° eşik değerinin altında tip 3 akromion %7,4 oranında görülürken; 134° ve üzerindeki superomedial açıya sahip skapulalarda tip 1 akromion %1,3 oranında görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of anatomical variations of the scapula on the health of shoulder girdle joints are still the subject of many studies. The level of association of acromion morphology with diseases such as rotator cuff tendinopathies and subacromial impingement syndrome, which cause the most shoulder pain complaints in patients, has been a subject of debate in recent years. It is seen that the scapular superomedial angle has been investigated only in relation with the snapping scapula syndrome to date. We planned this study to reveal the relationship between these two variations originating from the spina scapula in the developmental process and to determine a new criterion guiding the diagnosis. Materials and Methods: We analyzed 353 shoulder MRI scans performed in our hospital in May-June 2024 due to any complaint. We excluded patients with a history of previous surgery around the shoulder, masses in the shoulder girdle bones and surrounding tissues, and shoulder MR images that could not be properly evaluated due to technical errors during acquisition. Finally, the shoulder MR images of 4 patients with type 4 acromion were excluded from the study because they were not statistically significant and would increase the number of data and make it difficult to draw conclusions. Our study included 306 shoulder MR images obtained from 279 patients, 27 of which were bilateral. Of these images, 157 were of the right sjoulder and 149 were of the left shoulder. All MR images were obtained with a 1.5 T MRI device (Magnetom Aera, Siemens, Erlangen, Germany) using a standard (16-channel) shoulder coil. For acromion types, 3 groups were formed as type 1, type 2, and type 3; for superomedial angle, 2 groups were formed according to the values below and above the determined mean value. Subacromial space measurements in mm were recorded and evaluated without grouping. Rotator cuff, glenoid labrum, biceps brachii long head tendon were also examined by grouping them according to their intactness and pathologic status. Results: In acromion type 1 group, the median value of superomedial angle was 129 and the mean value was 128.4 ± 4.1; in type 2 group, the median value was 134 and the mean value was 133.7 ± 5.4; in type 3 group, the median value was 137 and the mean value was 137.4 ± 4.3. In our study, the significant efficacy of the superomedial angle in acromion types 1, 2 and 3 was shown with a p value of 0.000. Below the cut off value of 134° that we calculated for the superomedial angle, type 3 acromion is seen in 7.4% of scapulae, while type 1 acromion is seen in 1.3% of scapulae with a superomedial angle of 134° and above.