Rotator manşet lezyonu olan hastalarda skapular kas enduransının kas kuvveti, ağrı ve fonksiyon ile ilişkisi
Relation between scapular muscle endurance, muscle strength, pain and function in patients with rotator cuff lesion
  1. Tez No: 590849
  2. Yazar: UĞUR SÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, omuz rotator manşet lezyonunda (RML) skapular kas enduransı (SKE) ile kas kuvveti, ağrı ve fonksiyon arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla 53 hasta ve 23 sağlıklı kontrol üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubundaki hastaların 25'inde (% 47,2) subakromial sıkışma sendromu (SSS), 28'inde (% 52,8) parsiyel rotator manşet yırtığı (RMY) mevcuttu. SSS grubundaki hastaların 11'i kadın 14'ü erkek olup, yaş ortalamaları 41±9 yıl, parsiyel RMY grubundaki hastaların 16'sı kadın 12'si erkek yaş ortalamaları ise 54±5 yıldır. Kontrol grubundaki bireylerin ise 12'si kadın 11'i erkek olup yaş ortalamaları 48±10 yıldır. Tüm hastaların ayrıntılı hikâyeleri ve fiziksel özellikleri not edildikten sonra ağrı, klinik testler, normal eklem hareketi, SKE, kas kuvveti, The Functional Impairment Test-Head, and Neck/Shoulder/Arm (FIT-HaNSA) değerlendirmeleri ile omuza yönelik son durum ölçütleri: Constant&Murley, Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Nothingam Sağlık Profili (NHP) yapılmıştır. Hasta ve kontrol gruplarının SKE ile kas kuvveti, ağrı ve fonksiyon ile olan ilişkileri incelenmiştir. Parsiyel RMY grubunda, SKE ile serratus anterior, orta trapez, omuz fleksör, ekstansör ve abduktörleri, supraspinatus, pektoralis majör ile el bileği fleksör ve ekstansör kas kuvvetleri arasında SSS grubunda ise bu kaslara ek olarak alt trapez kas kuvveti ile SKE arasında pozitif yönde, değişen derecelerde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 53 patients and 23 healthy controls to investigate the relationship between scapular muscle endurance (SME) and muscle strength, pain, and function in shoulder rotator cuff lesion. Subacromial impingement syndrome (SIS) was present in 25 patients (47,2%) and partial rotator cuff tears (RCT) in 28 patients (52,8%) in the study group. Of the patients in the SIS group, 11 were female and 14 were male, the mean age was 41±9 years; 16 of the patients in the partial RCT group were female, 12 were male, and the mean age was 54±5 years. In the control group, there were 12 females and 11 males, and the mean age was 48±10 years. After detailed narrative and physical features of all patients were noted, pain, clinical tests, range of motions, SME, muscle strength, the Functional Impairment Test-Head, and Neck / Shoulder / Arm (FIT-HaNSA) assessments, and shoulder status criteria: Constant & Murley, Shoulder Pain and Disability Index (SPADI) , Nothingam Health Profile (NHP) were performed. The relationships between SME and muscle strength, pain, and function in patients and control groups were examined. Statistically significant relationship was found positively in varying grades between SME and serratus anterior, middle trapezius, shoulder flexor, extensor and abductor, supraspinatus, pectoralis major and wrist flexor and extensor muscle strength in partial RCT group, and between lower trapezius muscle strength and SME in addition to these muscles in SIS group (p0,05).