Eski bir araba ustalığı mirasının bir kent kimliğine katkısını gösteren örnek tasarım modeli olarak TOFAŞ Bursa Anadolu arabaları müzesi
TOFAŞ Bursa Anatoli̇an cars museumas an example design modelof old vehicles mastery legacyshowing the contribute to a city id
- Tez No: 565068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE EDİRNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarihi sanayi yapılarının yeniden hizmet verebilmesi adına yine sanayi mirası ve kültürel değerlerin korunması kapsamında kullanılması fikri son yıllarda yaygınlaşmış, önemli örnekler ortaya çıkmıştır. Bu örneklerin en önemlilerinden biri olan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, araba ustalığı mirasından günümüz otomotiv sanayinin sektördeki yerini Bursa kimliği üzerinden başarıyla yansıtmaktadır. Tarihi binaların otomotiv sektöründe insanlara hizmet verilebilmesi adına en eski sanayi ve kültür kaynaklarını kent çevresinde barındırması otomobil müzesine dönüştürülme fikrinin doğmasına da neden olmuştur. Tam da Bursa'da var olan 'Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi' bu ifadeyi doğrulamaktadır. Anadolu'da var olan binlerce araba ve sanayi mirasının canlı tutulması için örnek olan bir müze niteliği taşımaktadır. Türkiye'de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan bu otomotiv müzesi çift beygirli Bursa at arabasından günümüz modern arabalarına geçiş hikâyesini anlatmaktadır. Tarihten gelen kültürel miraslarımız müzeler tarafından koruma altına alınarak özel koleksiyonların sergilendiği sanat galerileridir. Müzeler de tarihi şuurun devamlılığı, coğrafi farklılıklar ve köklü bir devlet olmanın özellikleri yatmaktadır. Bu tez çalışmasında Dünya'da, Türkiye'de ve Bursa'da yer alan tarihi binaların araba müzesine dönüştürülerek endüstri mirası değerlendirme yaklaşımlarından bahsedilmektedir. Dönüşüme uğramış bu tarihi yapılar kültürel mirasın parçaları olan binalardır. Eski bir araba ustalığı mirasının bir kent kimliğine katkısını gösteren örnek tasarım modeli olarak 'Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi' otomotiv sanayiinde Türkiye'de yaşanmış olan süreçleri aşama aşama gözler önüne seren bir model olan 'TOFAŞ' öncülüğünde hayat bulmuştur. Sonuç olarak bu tez çalışmasında, sürekli değişen kentsel döngü içerisinde tarihi yaşamlarını sürdürmeye çalışan, yaşayan kültür miras özelliği taşıyan binalara ne kadar sahip çıkıldığını, araba müzelerine dönüşüm esnasında ne gibi restorasyon aşamalarından geçip günümüze geldiklerini, gelecek nesillere, çocuklarımıza ve torunlarımıza ulaşabilmeleri için yapılan her türlü emeğin cevabını bulabileceğiniz bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The idea of using historical industrial structures in the context of preservation of industrial heritage and cultural values in the name of providing re-service has produced important examples which have become widespread in recent years. One of the most important of these examples is Bursa Tofaş Anatolian Cars Museum reflects its place with pride, in the sector of the automotive industry from the legacy of old car mastery over the identity of Bursa. In order to serve the people in the automotive sector, by the advantage of having the oldest industrial and cultural resources, historical buildings has been an inspiration source to be transformed into an auto museum.“TOFAŞ BURSA ANATOLİAN CARS MUSEUM”which is exactly present in BURSA confirms this statement. It is a museum that is an example for keeping thousands of cars and industrial heritage alive in Anatolia. This musem has the feature to be the first and only museum, which tells the transition story from double horse-drawn Bursa carriages to modern cars. Our cultural heritage from the history is protected by museums and art galleries where private collections are exhibited. The museums are also characterized by the continuity of historical consciousness, geographical differences and the characteristics of being a deep-rooted state. In this thesis study. I have mentioned the assessment approaches of historical buildings, in the World, Turkey and Bursa which are transformed to museums as an industrial heritage. These transformed historical buildings has cultural legacies. As an exemplary design model that shows the contribution of old cars mastery legacy to a city identity,“TOFAŞ BURSA ANATOLIAN CARS MUSEUM”guided by TOFAŞ which reveals the progresses of automotive industry in Turkey. As a result, in this thesis study, it is aimed to be answers for curiosities of the buildings, which are transformed to museums and while doing it, how carefully they are preserved, what sort of restorations they get through to maintain their legacy to the next generations and all the labor done against ever-changing urban cycle.