Lecture de l'Apres-midi de Monsieur Andesmas de Marguerite Duras
- Tez No: 36715
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİM AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
4. Resume en Turc (Türkçe Özet) Bir yazınsal yapıtın özü, anlatı yerlemlerinden birinin ağırlıklı olarak kullanılmasına göre değişebilir. Bir yapıtı oluştururken uzam -zaman, kişi-olay gibi yerlemlerden birisinin soyutlanması düşünülemez. Bu yerlemlerin yoğunluğuna göre anlatının farklı bakış açılarına iyeliği olasıdır. Geleneksel kalıplara paskaldır mış günümüz çağdaş yazarlarından Marguerite Duras, dar uzamda pek az sayıda roman kahramanı aracılığıyla okuruna sonsuz ufuklar açmayı başarabilmiştir. Her eline aldığı konuda daha özgün izlekler yaratabilmiş; roman, tiyatro, senaryo gibi biçimsel çeşitlilik gösteren alanlarda yapıtlar vermiştir. Onun yapıtlarının çokluğu, yazınsal kişiliğini hiçbir şekilde değersiz kılmamıştır. Biz çalışmamızda Duras'ın geçiş romanlarından birisi olan L'Apres- midi de M. Andes mas adlı yapıtı etrafında yapısal ve izi eksel öğeleri saptamaya çalıştık. Duras'ın anlatısında bir çok anlatım tekniği kullandığına tanıklık ettik. Kişi zamirlerinin yer değiştirmesi -al ter nance des pronoms personnels (kendi deyimiyle karşılıklı iç konuşma-dialogue interieur), karışlıklı konuşma-dialogue ve iç konuşma- monologue bizim incelemeye aldığımız yapıtlarda saptadı klan mızdır. Bütün bu teknikleri kullanmaktaki ustalığı Duras'ı modern romandaki özgün yerine oturtmuştur. Duras'ın anlatısında bakış açısı çok önemli bir konudur. Onun en belirli özelliği ve özgünlüğü bakış açılarının çokluğudur. Roman kişileri kimi zaman anlatıcı, kimi zaman yazar aracılığı ile, kimi zaman da kendi görüş açılarından aktarılır. Anlatının bakış açısı kişi, zaman ve uzama göre değişir. Dolayısıyla, anlatı boyunca bakış açılarının sık sık değiştiğine tanıklık ederiz. L 'A pres -midi de M. Andesmas'da olaylar kimi zaman anlatıcı -yazar, kimi zaman anlatıcı -kahraman, kimi zaman da geri plan kullanılarak anlatılır. Fakat anlatının genelinde eş zamanlı anlatım baskındır. Olaylar geri ve ileri sapımlarla şimdide örtüşür. Zaman hem donuk, hem kısa ve esnek, hem de süreyle sınırlı değildir. Olaylar ister şimdide yaşansın isterse geçmişten esinlensin süredizinseldir. Anlatıda dolaysız anlatımla birlikte, geri planı oluşturan zaman ve olay dolaylı olarak aktarılmaktadır. Herşeyi bilen, gören ve aktaran nesnel anlatıcı, kimi zaman da kendi özbeğenisi ve yargılarım da katarak öznelleşir. Bunu yaparken de herşeyi bilen ve gören özelliğinden birşey kaybetmez. Duras'ın anlatılarında özellikle üzerinde durduğumuz ana izlek“Babalık İm gesi ”di r. Biz bu i rngeyi Duras'ı n aile ortamı m i rdeleyerek romanı rnızdaki yeri ne oturtmaya çalıştık. Bu arada, annelik ve kardeşlik imgelerinin de, bazı yapıtlara gönderme yaparak altım çizdik. İzleksel çözümlememizin sonunda gördük ki, L'Apres- midi de M. Andesmas'ın dışında, baba silik ve güçsüzdür. Duras'ın anlatılarında kardeş kimi yerde babalık görevi görmektedir Bunun yanında, anne ailede tek baskın unsurdur. Bizim incelememizde merkezi olan, özdeksel olarak güçlü bir babadır. Ama yalnız ve soyut bir yaşam sürmektedir. Sonuçta babalığın ne kadar zor bir olgu olduğu ayrımına varmıştır. Biz bu imgeyi toplumsal, tinsel, parasal düzlemlerine de oturtmaya çalıştık. Anlatımız çevresinde bu imgenin söz konusu, öğeler üzerindeki etkilerini araştırdık. 87
Özet (Çeviri)
5. Resume en englais (İngilizce Özet -Abstract) The essence of a literary opus may change according to being used as weighted one of the narrative composed elements, it cannot be thought being isolated one of these composed elements as person-story, space-time. It is possible the possession to the different points of view of the narration according to the compactnesse of these composed elements. Marguerite Duras came from the contemporary writers 3t present who is re volted for the traditional forms could achieve to wide infinite horizons for her reader by way of the novel heroes in the least amounts on the narrow space. She could create more original themes in every subject which she took charge; she gave opus in the fields showed the formal diversity as scenario, theatre, novel. The excess of her opus didn't make worthless her literary personality by no means. We, in our study, tried to attach the structural arid thematic elements araund her opus called“L'Apres-midi de M. Andesmas”which is one of the transition novels of Duras. We observed that she uset a lot of explai ni ng techniques i n the narration of Duras. We attached in the opus which we researched the replace of the personal pro- nouns-alternancedes pronoms personels (in his own words, internal dialogue- dialogue in- terieur) ( conversation- dialogue) and internal talking - monologue. Her proficiency in using these techniques placed Duras ter original place in the modern novel. In the narration of Duras, the point of view is the most important subject. Her most particular characteristic and originalness are the excess of the points of view. The persons of novel are transferred from the self- points of view sometimes, by way of the writer sometimes, with the narrator sometimes. The point of view of the narration changes according to the person, time and space. Then, during the narration, we observe that the points of view often change. In L'Apres-midi de M. Andesmas. the events are explained by being used the back plan also sometimes, narrator- hero sometimes, narrator-writer sometimes. But in the general of the narration, the simultaneous narration is powerful. The events are also now corespond with the back and forward leapings. The time isin't limited with both duration and dim and short and elastic. The events perpetuate whether they live at present or they are inspired from the past. İn the narration, the time and event formed the back plan together with the direct narration are transferred as indirect. The objective narrator, who sees, becomes subjective by being added his self- acceptance and assumptions. He does'nt miss anything from his seeing arid knowing characteristic, while he is doing this. in the narrations of Duras, the main theme in wich we noted that is“The Fa- therfood image”. We tried to seat for the place in our novel this image which we examined the family position of Duras. Therefore, we noticed the maternity and fraternity images by being sent to some. opus. At the end of our thematic analyse, we saw that the father is weak end effaced except of L'Apres-midi de M. Adesmas. In the narrations of Duras, the brother, in some place, has the duty of father hood. However, the mother is the only powerful element in the family. In our investigation, te is a strong father as materialistic who is principal, but he get on an alone and abstract life. As a result, he reached the difference in which tow the fatherhood was a difficult fact. We also tried to place this image to the social, spiritual and economic surfaces, we researched, around our narration, the effects on the above-mentioned elements of this image. 88