Sıcak plaka kaynağı ile birleştirilmiş poliamid esaslı malzemelerin nem alma davranışının kaynak mukavemetine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of moisture intake of hot plate welded polyamide based materials on weld strength
  1. Tez No: 565089
  2. Yazar: CAN ÖZYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK ÖZES, DOÇ. DR. SAMİ SAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, PA6 ve cam elyaf katkılı türevlerinden üretilmiş olan numuneler, yapılan ön araştırma sonucunda elde edilen optimum kaynak parametreleri kullanılarak sıcak plaka kaynak yöntemi ile birleştirilmiştir. Nem alma davranışının kaynak mukavemetine etkisini araştırmak amacıyla, numuneler -20 ile 60 santigrat derece sıcaklık aralığında 2 - 16 saat süre ile bekletilerek yapay olarak şartlandırılmıştır. Şartlandırma sıcaklıklarına bağlı olarak PA6, PA6 GF15 ve PA6 GF30 tipi malzemelerin nem alma davranışında, dolayısıyla mekanik özelliklerinde önemli değişiklikler olduğu görülmüştür. Kaynaklı numunelerde, şartlandırma sıcaklıklarının ve sürelerinin artması ile PA6 malzemede nem alma oranının arttığı, mekanik mukavemet değerlerinin azaldığı ve yüzde uzama değerlerinin ise artığı gözlenmiştir. Cam elyaf katkılı numunelerde ise şartlandırma sıcaklıklarının ve sürelerinin artması ile mekanik mukavemet değerleri azalmış, nem alma oranında ve yüzde uzama değerlerinde ise önemli bir değişiklik olmamıştır. Şartlandırma sonrasında, en yüksek kaynak mukavemeti PA6 malzemede -20 santigrat derecede 32,9 MPa, PA6 GF15'te -10 santigrat derecede 38,2 MPa ve PA6 GF30'da ise 0 santigrat derecede 41,4 MPa olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, samples made of PA6 and glass fiber reinforced derivatives, are welded by hot plate welding method using the optimum welding parameters obtained by our preliminary investigation. In order to investigate the effect of water absorption behavior on welding strength, the samples are conditioned artificially by keeping them in a temperature range of -20 to 60 degrees celsius for 2 to 16 hours. Depending on conditioning temperatures, significant variations are seen in the water absorption behavior and accordingly in mechanical properties of PA6, PA6 GF15 and PA6 GF30 type materials. It is observed that, in welded samples, increase in conditioning temperatures and durations, increased the water absorption rate of PA6 material, decreased the mechanical strength values and increased the elongation percentage values in welded samples. On the other hand in glass fiber reinforced samples, increase in conditioning temperatures and durations, decreased, the mechanical strength values, but increase in conditioning temperatures and durations did not cause a significant change on water absorption rate and elongation percent values. The highest welding strength measurements after conditioning were 32.9 MPa in PA6 material at -20 degrees celsius, 38.2 MPa in PA6 GF15 at -10 degrees celsius and 41.4 MPa in PA6 GF30 at 0 degrees celsius.