Sivas ili ve yakın bölgesinin rüzgâr enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the wind power potential in sivas and close region
- Tez No: 565088
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin, sanayinin gelişmesi ve nüfusun artmasıyla birlikte dünya yoğun bir enerji ihtiyacı ile karşı karşıya kalmıştır. Bu ihtiyacın büyük oranda karşılanmasında kullanılan fosil bazlı enerji kaynak rezervlerinin azalması ve çevreye olan olumsuz etkileri nedeniyle, yenilenebilir ve temiz kaynaklara verilen önem her geçen gün artmaktadır. Özellikle de yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisi kullanımı son yıllarda hızlı bir artış göstermektedir. Dünyadaki birçok ülke yerli, sürekli, hammadde maliyeti olmayan, temiz enerji kaynağı olması, dışa olan bağımlılığı azaltması, türbin kuruluşunun hızla gerçekleştirilebilmesi gibi nedenlerle rüzgâr enerjisini tercih etmektedir. Bu çalışmanın ana amacı, rüzgâr enerjisi ile ilgili mevcut literatürün incelenmesi, rüzgâr enerjisinin Türkiye'deki ve Dünya'daki durumu ile ilgili teorik ve istatistiki bilgilerle birlikte Sivas ili ve çevresindeki rüzgâr enerji potansiyelinin araştırılmasıdır. Bu yüksek lisans tez çalışması ile Sivas ilinin yenilenemez enerji kaynaklarına bağımlılığını minimize etmek bakımından, rüzgâr enerjisinin Sivas ilinde kullanım oranlarının arttırılması için temel teşkil edecek sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez kapsamında Sivas ili ve çevresindeki rüzgâr enerjisi potansiyeli RETScreen yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu amaçla il genelinde 100 MW kapasiteli santral kurulabilecek 3 alan seçilmiştir. Bu seçimde en önemli parametre rüzgâr hızıdır. Önerilen rüzgâr enerjisi santralleri, rüzgâr hızlarının 7,5, 8,5 ve 9,5 m/s olduğu bölgelerde, sırasıyla, yıllık 198, 247 ve 291 GWh elektrik üretebilme kapasitesine sahiptir. Bu nakit akışına dayanarak, sırasıyla 7,7, 6,0 ve 5,3 yıl basit geri ödeme süreleri beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, industry and increasing population, the world is faced with an intensive energy need. The importance of renewable and clean resources is increasing day by day due to the decrease in fossilbased energy resource reserves used in meeting this need to a great extent and the negative effects on the environment. The use of wind energy, especially from renewable energy sources, has increased rapidly in recent years. Many countries in the world prefer wind energy due to reasons such as being a source of clean energy, not having raw material costs, being a source of clean energy, reducing the dependency on the outside and the rapid realization of the turbine establishment. The purpose of this study, wind energy examining wind energy related situation in Turkey and World theoretical and statistical information along with Sivas and the surrounding wind energy potential is explored, Sivas nonrenewable of the province in terms of minimizing the dependence on energy resources, to increase the utilization rate of wind energy in Sivas province intended. Within the scope of the thesis, wind energy potential in and around Sivas province was analyzed by using RETScreen software. For this purpose, 3 areas have been selected for the establishment of a 100 MW power plant throughout the province. The most important parameter in this selection is the wind speed. The proposed wind power plants are capable of generating 198, 247 and 291 GWh of electricity annually in regions with wind speeds of 7.5, 8.5 and 9.5 m / s, respectively. Based on this cash flow, simple repayment periods of 7.7, 6.0 and 5.3 years are expected, respectively.