Normal ve riskli gebelerin doğum sonrası dönemde anneliğe uyumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of normal and risky pregnant women to the adaptation of motherhood in postpartum period
  1. Tez No: 565109
  2. Yazar: SEMRA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma, normal ve riskli gebelerin doğum sonrası dönemde anneliğe uyumlarının değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara ilinde bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat 2018-Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma örneklemini Çocuk ve Kadın Doğum polikliniklerine başvuran 0-3 yaş aralığında çocuğu olan 422 anne oluşturmuştur (normal gebe=211, riskli gebe=211). Veri toplama aracı olarak, Anne Tanıtım Formu ve Anne Olma Ölçeği (BAM-13) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Independent Samples t Testi, Ki-Kare ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan normal gebelik yaşayan annelerin yaş ortalaması 25.99±3.94, riskli gebelik yaşayan annelerin yaş ortalaması 29.42±6.32 olarak belirlenmiştir (p0.05). Ekonomik durum algısının normal ve riskli gebelik yaşayan annelerin anneliğe uyumlarını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and comparative study that was conducted to evaluate the adaptation of normal and risky pregnant women to the motherhood in postpartum period and to determine the related in factors.The study was conducted in between February 2018-August 2018 in history a Training and Research Hospital in Ankara. The study sample consisted of 422 mothers with children aged 0-3 who were admitted to pediatric and obstetrics outpatient clinics (normal pregnancy = 211, risky pregnancy = 211). As a means of collecting data, The Being a Mother Scale (BAM-13) and Mother İntroducing Form were used. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, Independent Samples t Test, Chi-Square and Fisher's Exact Test were used to analyze the data. The research participant, the average age of the mothers who had normal pregnancy was 25.99 ± 3.94 and the mean age of mothers with risky pregnancy was been determined 29.42 ± 6.32. It was found that the groups were similar in terms of their education, employment, income and social assurance status and employment and education status their spouses. There were statistically significant differences between the study groups in terms of average number of pregnancies and the number of children, history of miscarriage, the time interval between previous pregnancy and present pregnancy, willingness and planning of pregnancy, the type of birth, and having problems on their own and babies in postpartum period (p˂0.05). The mean scores of to Being a mother Scale was found to be 9.31 ± 6.06 in mothers who had normal pregnancy and 9.92 ± 5.84 in those who risky pregnancy and there were no statistically significant differences between the groups (p>0.05). It was determined that the perception of economic status had affected the adaptation of normal and risky pregnant women to the motherhood. Hospitalization of the risky pregnancy mothers and the desired gender of expected baby have been found to affect the adaptation of motherhood.