Kronik otitis media'da video head impulse test (vHIT) bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of video head impulse test (vHIT) findings in chronic otitis media
- Tez No: 565108
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN KORKMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik otitis media'lı (KOM) hastaların vestibüler sistemlerinde hasar olup olmadığının vHIT ile değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılmasıdır. Yaşları 18-65 arasında 60 tek taraflı KOM hastası ve 30 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların hepsinde kulak zarı perforasyonu varken 30 aktif akıntılı ve 30 akıntısız KOM hastası olarak alt gruplara ayrılarak incelenmiştir. Tüm bireylere kulak burun boğaz muayenesi, odyolojik değerlendirme, baş dönmesi algısının ölçüldüğü Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BEE) ve vHIT yapılmıştır. Çalışmada elde edilen vHIT sonuçlarında refiksasyon sakkadları sadece 3 kişide görüldüğü için sakkad parametresi analize dahil edilmemiştir. Çalışma ve kontrol grubu arasında lateral kanallarda anlamlı fark saptanmazken posterior ve anterior kanallarda anlamlı fark saptanmıştır. Hasta grubunda hasta kulak ve karşı kulak karşılaştırılmalarında ise yine lateral kanallarda anlamlı fark saptanmamış olup posterior ve anterior kanallarda ise çeşitli yönlerde anlamlı farklılık saptanmıştır. Hastalar aktif akıntılı ve inaktif akıntısız alt gruplara ayrıldığında ise herhangi bir anlamlılık saptanmamıştır. Bireylerin baş dönmesi algısını ölçmek için uygulanan BEE sonuçlarında hasta grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmamış olup aktif akıntısı olan bireylerin baş dönmesi algısının anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak KOM'un anterior ve posterior kanalları etkileyebileceğinin yanında aktif akıntısı olan KOM'lu hastaların baş dönmesi algısının yüksek olduğu saptanmıştır. Ancak anterior ve posterior kanallarda gözlenen tüm bu istatistiksel anlamlı farklılıklar klinik olarak patolojik değildir. Bunun yanında çalışmada anterior ve posterior kanallarda çeşitli istatistiksel anlamlı farlılıkların gözlenmesinden dolayı vHIT testinin KOM hastalarının vestibüler hasarının değerlendirmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir. Ayrıca literatür de KOM hastalarında vHIT uygulanan çalışma olmaması yönünden daha ileride yapılacak çalışmalara zemin hazırlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; the evaluation of vestibular system with vHIT in patients with chronic otitis media (COM). Sixty unilateral COM patients between the ages of 18-65 and 30 healthy individuals were included in the study. The patients werw subdivided into 2 groups; 30 patients in the first group had COM with active infection and drainge, 30 patients in the second group had no drainge inactive flow-free COM patients. All subjects underwent ear nose examination, audiological evaluation, dizziness handicap inventory (DHI) and vHIT which measured the perception of dizziness. The saccade parameters in vHIT were not included in the analysis since the saccades were seen in only 3 subjects. There was no significant difference between the study and control groups for the lateral semicircullar channels (SCC) but there was a significant difference between the posterior and anterior SCC. In the patient group, there was no significant difference in the lateral SCC between the diseased ear and the opposite normal ear and there were significant differences in the posterior and anterior SCC in various directions. When the patients were subdivided into active ear drainge inactive subgroups, no significant difference was found. No significant difference was found between the patient and control group in the DHI results; which was applied to measure the perception of dizziness. İt was found that the perception of dizziness in the individuals with active discharge was significantly higher. As a result, COM was found to affect the anterior and posterior SCC, but it was found that dizziness of the patients with active dischange was higher. However, all these significant statistical differences observed in the anterior and posterior canals are not clinically pathological. In addition, vHIT test may be used to evaluate the vestibular damage of KOM patients due to the significant differences in the anterior and posterior channels. In addition, it is also considered that our study will be aid to further future studies.