Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı ile takipli çocuklarda serum toxoplazma ıg g ve ıgm antikor düzeylerinin değerlendirilmesi
The relation between serum toxoplasma gondii igg and igm antibody in children with diagnosis adhd
- Tez No: 565115
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE ALYANAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinden takipli DEHB tanılı 107 çocuk ve İTF Pediatri polikliniğine başvurmuş DEHB tanısı almayan 107 sağlam çocukda Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemi ile anti-Toxoplasma IgG ve IgM antikor düzeyleri çalışılması, iki grubun sonuçlarının karşılaştırılması planlandı. Çalışma sonucunda; DEHB tanısı alan çocuklarda etyolojide Toxoplasma enfeksiyonun bir yeri olup olmadığı ve buna göre tedavi algoritmasına katkı sağlayabilirliği konusunun tartışılması düşünüldü. Çalışmaya katılan tüm olgular için Okul Çağı Çocukları (6-18) için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS-PL) Türkçe Uyarlamasının(ÇDŞG-ŞY-T) DEHB ile ilgili kısmı uygulanmıştır. Olgu grubu öğretmenleri tarafından öğrencileri hakkında doldurmaları gereken, Dikkat Eksikliği / Hiperaktivite Bozukluğu – Değerlendirme Ölçeği - (ADHD-RS-IV Inventory Parent Version): DuPaul DEHB Ölçeği, verilmiştir. Vaka ve kontrol grubunu oluşturan çocukların serum Toxoplasma gondii IgG antikorlar düzeyleri karşılaştırıldığında, 107 DEHB vakasının 8' inde (%7.47) pozitif, 107 kontrol grubunun 3'de (%2.8) pozitif bulunmuştur. Her iki grupta bakılan serum Toxoplasma gondii IgM antikor düzeyleri bireylerin hepsinde negatif bulunmuştur. Bizim yaptığımız çalışmada kontrol ve vaka grupları arasında istatistiksel olarak Toxoplasma gondii IgG(P=0.215) ve IgM (P=1) pozitifliği açısından, anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
We assessed 107 children (6-18 age) with ADHD diagnosis in the ADHD department of Child and Adolescent Pscyhiatry and 107 children (6-18 age) without ADHD diagnosis in pediatrics department at İstanbul University Faculty of Medicine. We planned to study their Toxoplasma Ig G and Ig M antibody levels with ELISA method and compare the results of two groups.At the end of the study, we will discuss that; has toxoplasma infection a role in the etiology of ADHD and if so, can it be a useful solution step in the treatment algorithm. Participated in the study for all cases, School Age Children (6-18) for Affective Disorders and Schizophrenia Schedule for Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) of the Turkish Version (ÇDŞG-CB-T) ADHD-related part was implemented. The case group who need to complete by their teachers about students, Attention Deficit / Hyperactivity Disorder Assessment Scale (ADHD-RS-IV Inventory of Parent Version): dupaul ADHD Scale, is given. When we compare the Toxoplasma Ig G antibody levels of two groups, we found that; 8 children from the ADHD group (%7,47) and 3 children from control group were Toxoplasma Ig G positive. However, the serum levels of Toxoplasma Ig M antibodies were negative in all individuals in both groups. In our study; we could not find any significant statistical difference between the ADHD and control groups in terms of Toxoplasma Ig G (p=0,215) and Ig M (p=1) positivity.