Cumhuriyet'in ilk yıllarında İngiliz basınında Türkiye
Turkey in the British press during the first years of the Republic
- Tez No: 565114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Mevcut araştırma Cumhuriyet'in ilk yıllarında İngiliz basınında Türkiye başlığı altında Türk-İngiliz ilişkilerini, bu ilişkilerin İngiliz basınına yansımalarını ve böylece İngilizlerin olaylara bakış açısını incelemeyi amaçlamaktadır. Mondros Mütarekesi'nin imzalanması ile beraber halkta oluşan Milli Mücadele ruhuyla başlayan bu dönem Lozan Barış Antlaşmasının imzalanmasıyla Türk İngiliz ilişkilerinin daha da gerildiği bir dönem olmuştur. XIX. yüzyılın başlarına kadar iyi giden ilişkiler bu dönemde yön değiştirerek bozulmaya başlamıştır. Osmanlı çöküş sürecine girdiği için İngiltere yıkılacak olan bu devletten pay almaya çalışmıştır. 1918 yılında imzalanan Mondros Mütarekesi İngiltere için fırsat yaratmıştır. 1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ve sonrasında yaşanan Musul meselesi de ilişkileri olumsuz etkilemiştir. Diğer devletlerle yaşanan olaylar iki ülkeyi birbirine yaklaştırsa da 1930'lu yıllarda Dünya'da yaşanan ekonomik krizle ilişkiler tekrar kötüleşmiştir. İngiliz Basını, Türkiye'de özellikle Cumhuriyet'in ilanına giden yolda yaşananlar ve Cumhuriyet sonrası Türkiye'deki değişimlerle çok ilgilenmiştir. Bu süreçte yaşanan olayları okuyucuya aktarırken olaylarda genelde taraf almama politikası izlese de kimi zaman yanlı davranmıştır. Yaşanan olumsuz ilişkilere rağmen pek çok İngiliz gazetesi Mustafa Kemal'in yaptıkları lehinde yazılar da yazmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims to argue out the relations between Turkey and England in the first years of Republic, reflected in the press of the relationship and thus the perspective of them to the events. This era, which started with the signing of Mondros Armistice and after the signing of Lousanne Peace Agreement the relations started to deteriorate. The relations which continued in a positive way until the beginning of the XIX. century started to change its direction and then started to deteriorate.England tried to cast up getting more profit because of the Ottoman Empire declince. The Mondros Armistice which was signed in 1918 create an opportunity for England. The Loussane Peace Agreement which was signed in 1923 and experiences about Mosul question affected the relations. Although the relations with other countries affected the relations positively, during the 1930s took place worldwide economic depression and the relations started to deteriorate again. The British press was deeply concerned with the changes in Turkey after the proclamation of the Republic and events on the road to the Republic. In this process, presenting the events to audience, they sometimes act biased although they pursue a policy of neutrality. Despite the negative relations, several British Newspapers wrote in favour of Mustafa Kemal's movement, the British public opinion about this movement was a positive and supportive one.