Kliniğimizden dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı ile takipli çocuklarda serum D vitamini düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of the adhd dıagnosed chıldren's serum vıtamın D levels
  1. Tez No: 351469
  2. Yazar: İBRAHİM ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SALİH ZOROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinden DEHB tanısı ile takipli 75 çocuk ve İTF Pediatri polikliniğine başvurmuş DEHB tanısı almayan 75 sağlam çocukta HPLC (High pressure liquid chromatography-yüksek basınçlı sıvı kromatografisi) yöntemi serum 25 (OH) D Vitamini düzeyleri çalışılması, iki grubun sonuçlarının karşılaştırılması planlandı. Çalışma sonucunda; DEHB tanısı alan çocuklarda etyolojide vit D' nin bir yeri olup olmadığı ve buna göre tedavi algoritmasına katkı sağlayabilirliği konusunun tartışılması düşünüldü. Yöntem: Çalışmaya katılan tüm olgular için Okul Çağı Çocukları (6-18) için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS-PL) Türkçe Uyarlaması'nın (ÇDŞG-ŞY-T) DEHB ile ilgili kısmı uygulandı. Olgu grubu öğretmenleri tarafından öğrencileri hakkında doldurmaları gereken, Dikkat Eksikliği / Hiperaktivite Bozukluğu – Değerlendirme Ölçeği - (ADHD-RS-IV Inventory Parent Version): DuPaul DEHB Ölçeği verildi. Sonrasında tüm çocuklardan kan örnekleri alındı. Alınan tüm kan örnekleri serum D vitamini düzeylerini değerlendirmek amacı ile kullanıldı. Serum D vitamin düzeyleri HPLC metodu ile saptandı. Bulgular: Çalışmamıza katılan tüm çocukların serum 25 (OH) Vitamin D düzeylerine bakıldı. DEHB grubunun ortalama 25 (OH) D Vitamin değeri 18,11±5,98 ng/ml, kontrol grubunun ise ortalama 25 (OH) D Vitamin değeri 18,95±7,27 ng/ml bulundu. Sonuç: Çalışmamızın sonucunda; 25 (OH) D Vitamini düzeyleri açısından, DEHB ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Yalnız; her iki grupta da ortalama D vitamini düzeyleri eksik bulunduğu için; polikliniğe başvuran çocuklara 25 (OH) Vitamin D taraması yapmak, koruyucu sağlık hizmetleri açısından ciddi fayda sağlayabilir. D vitaminin DEHB etiyoloji ve tedavisindeki yerini anlayabilmek için ise daha geniş kapsamlı araştırma ve çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: We assessed 75 children (6-18 age) with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) diagnosis in the ADHD department of Child and Adolescent Pscyhiatry and 75 children (6-18 age) without ADHD diagnosis in pediatrics department at İstanbul University Faculty of Medicine. We planned to study their 25 (OH) Vitamin D levels with HPLC method and compare the results of two groups. At the end of the study, we will discuss that; has vitamin D a role in the etiology of ADHD and if so, can it be a useful solution step in the treatment algorithm. Method: We performed the ADHD chapter of Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children (6-18 Years) Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) at parents and children of both groups and ADHD-RS-IV Inventory Parent Version at the parents. Then blood samples were taken from all children. All blood samples were used to evaluate the serum vitamin D levels. Serum Vitamin D levels were measured by HPLC method. Results: We measured the 25 (OH) Vitamin D levels of all children who attempt our study. The mean 25 (OH) Vitamin D level of ADHD group was 18,11±5,98 ng/ml and the mean 25 (OH) Vitamin D level of control group was 18,95±7,27 ng/ml. Conclusion: In our study; we could not find any significant statistical difference between the ADHD and control groups' 25 (OH) Vitamin D levels. Finding significantly low serum vitamin D levels in both groups, we see that; it may be very beneficial to screen vitamin D levels of all outpatient children for preventive medicine. Further investigations and studies are required to understand the role of vitamin D in the etiology and treatment of ADHD.