Comparison of bottom up evaluation techniques for linearly recursive queries in deductive databases
Çıkarımsal veri tabanlarında doğrusal özyinelemelî sorgulamalarının aşağıdan yukarıya doğru değerlendirme tekniklerinin kıyaslanması
- Tez No: 56516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çıkarımsal veri tabanları SQL gibi geleneksel veri tabanlarının gücünü yüklemlerin özyineli tanımlanmasına izin vererek geliştirmiştir. Aşağıdan yukarıya doğru sorgulama değerlendirmesi çıkarımsal veri tabanları ve mantık programlan için önemli bir sorgulama değerlendirme mekanizmasıdır. Son yıllarda çıkarımsal veri tabanları, gerçeklerin, değişkenleri de kapsayan karmaşık terimleri içermesine izin vermesi ile ve cevap kümelerinde küme işlemlerine izin vermesi ile gelişmiştir.Bu tezdeki çabamız, aşağıdan yukarıya doğru değerlendirme tekniklerinin sorgulama optimizasyonunda etkinliğini incelemede yoğunlaşmıştır. En kullanışlı aşağıdan yukarıya doğru değerlendirme teknikleri bilgisayara uygulanmış ve bu tekniklerin etkili ve etkisiz yönleri gösterilmeye çalışılmıştır. 'Semi-naive', 'matrix' 'counting', 'magic-sets' teknikleri incelenmiştir. İlk önce orijinal teknikler bilgisayara uygulanmış ve sonra bu tekniklere bazı optimizasyonlar bulunmaya çalışılmıştır. Bu tezde dört tekniğin test edilmesi yanında bu tekniklerin optimize edilmesi konuları da tartışılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Sorgulama Optimizasyonu, Özyineli Sorgulama, Çıkarımsal Veri tabanı, Doğrusal Özyineleme, Tamamıyle Tanımlanmış Sorgulama, Kısmi Tanımlanmış Sorgulama, Kural Tekrar Yazılımı. VI
Özet (Çeviri)
Deductive databases extend the power of traditional database query languages such as SQL by allowing recursive definitions of predicates. Bottom-up query evaluation is an important query evaluation mechanism for deductive databases and logic programs. In recent years, deductive databases have been extended by allowing facts IIIto contain complex terms that can possibly include variables, and by allowing the use of aggregate operations on sets of answers. Our effort in this thesis focused on examining the efficieny of query optimizations of bottom-up evaluation techniques. The most useful bottom-up evaluation techniques in deductive database were implemented and the efficent and unefficient sides of these techniques were shown. 'Semi-naive', 'matrix', 'counting' and 'magic-sets' techniques were studied. First the original techniques were implemented and then some optimization on these techniques were applied. In this thesis, beyond testing the four techniques the optimization of the techniques are also discussed. Keywords : Query optimization, Recursive query, Deductive database, Linear recursion, Full instantiated query, Partially instantiated query, Rule rewriting. I