Implementation of valuation techniques in the Turkish banking sector
Değerleme tekniklerinin Türkiye bankacılık sektöründe uygulanması
- Tez No: 129438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD PİNHAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Banking, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET DEĞERLEME TEKNİKLERİNİN TÜRKİYE BANKACILIK SEKTÖRÜNDE UYGULANMASI Türkiye'de yaşanan son kriz finansal sektörün gelişimine ve buna paralel olarak eko nomik büyümeyi büyük sekteye uğratmıştır. Bu sebeple bu çalışmada bir ülkenin eko nomik ve finansal dengesini ve dolayısıyla her bankanın değerini etkileyen finansal yeni den yapılandırma konusuna hem teorik hem de uygulama açıdan yer verilmiştir. Ülke uy gulamaları Brezilya, Kore, Meksika, İspanya ve Türkiye'yi kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin en büyük özel dört bankası olan Akbank, İşbank, Garanti, ve Yapı Kredi ile en büyük devlet bankası olan Ziraat Bankası'nın literatürdeki değişik değerleme metot ları kullanarak ampirik olarak bir değer aralığı hesaplamaktır. Bu çalışmada kullanılan in dirgenmiş nakit akışı, temettü indirgemesi, eklenen ekonomik değer ve sektördeki benzer firmalarla karşılaştırma ile değerleme metotları iki ayrı yaklaşım kullanılarak uygulanmış lardır. Birinci yaklaşımda, Türkiye'de bankacılık sektörünün gelişiminin ekonomik büyü meyi takip ettiği göz önüne alınmıştır. Ekonomik büyümeyi etkileyen en önemli faktör ül kedeki kapital birikimi ve yabancı direkt yatırımları da bunun en önemli kaynağı olduğu için modelde kullanılan ekonomik büyüme rakamları değişik yabancı yatırım senaryoları altında test edilmiş ve gerçekçi bulunmuştur. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olma duru munda ülkeye gelecek yatırımlar İspanya, Portekiz ve Yunanistan'ın benzer deneyimleri göz önüne alınarak varsayılmıştır. Bunu takiben modelde Türk bankacılık sektörü bilanço ve gelir tablosu dağılımları açısından 2011 yılında Avrupa sektör ortalamasına benzeyeceği varsa-yılmış ve her bankanın performansı toplam sektörden alacağı pay varsayımına bağlı olarak tahmin edilmiştir. İkinci yaklaşımında ise her banka için yapılan varsayımlar bankanın kendi karakteristik özelliklerine ve banka yetkililerinden toplanan bilgiye dayanarak yapılmış-tır. Her iki yaklaşımla elde edilen sonuçlar birbirleriyle uyumlu çıkmıştır. Yapılan detaylı hassasiyet analizi sonucu değer üzerindeki en etkili parametreler düzeltilmiş net faiz marjı, özel bankaların sektördeki paylan, bankaları varlık miktarları ve değer hesabında kullanılan indirgeme faktörü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPLEMENTATION OF VALUATION TECHNIQUES IN THE TURKISH BANKING SECTOR The latest crisis in Turkey had a major effect on the financial sector development and in parallel to this to the economic growth. Resolving systemic financial distress is no easy task and opinions as what constitutes best practice appear to differ widely. This study includes the theory and the application of financial restructuring in several country examples including Brazil, Korea, Mexico, Spain, and Turkey as financial restructuring has so much influence on the economic and financial stability of the country and therefore on the value of individual banks. The aim of this study is to define a value range for the top 4 private banks of Turkey, namely Akbank, İşbank, Garanti, and Yapı Kredi, and the largest government bank, Ziraat Bankası through the empirical assessment of the various valuation methods. The methods used, discounted cash flows, dividend discount, economic value added, and peer comparison, are implemented under two different approaches: top-down and bottom up. In the top-down approach, the close relationship between development of the banking sector and the economic growth is taken into consieration. The plausibility of the economic growth values used is tested under different FDI growth scenarios. In the case of EU accession, FDI inflow to the country is forecasted based on similar experience in Spain, Portugal, and Greece. Following this, it is assumed that banking sector in Turkey will resemble European banking sector by 2011 in terms of balance sheet and income statement composition. In the bottom up method, the assumptions for each bank are based more on each bank's own characteristics and the information gathered from banks' officials. The results obtained from two approaches are consistent. A thorough sensitivity analysis is performed to identify the most influential parameters on value. The most influential parameters on value are identified to be the adjusted net interest margin, the market share of private banks in the sector, asset size of the bank, and the discount factor used.