Thermoeconomic optimisation of simple refrigerators
Basit buzdolaplarının termoekonomik optimizasyonu
  1. Tez No: 56521
  2. Yazar: HALDUN DİNGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz BASİT BUZDOLAPLARININ TERMOEKONOMİK OPTİMİZASYONU Dingeç, Haldun Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Arif İLERİ OCAK, 1996 89 Sayfa Bu çalışmada, basit buzdolabı soğutma sisteminin termoekonomik optimizasyon formulasyonu yapılmış ve seçilen bir buzdolabında bu formulasyon uygulanmıştır. Kondanser ve evaporator alanları, kompresörün verimi soğutma sisteminin bağımsız değişkenleri olarak belirlenmiştir. Belirlenen değişkenler ve basit soğutma döngüsü kullanılarak soğutma sistemi elemanlarında Exerji analizi yapılmıştır. Böylece yerel tersinmezlikler (her elemanın tersinmezliği) ve sistemin toplam tersinmezliği bulunmuştur. Termoekonomik optimizasyon bölümünde, Exerji kaybına fiyat verilmiş ve bu fiyat, yatırım ve geri dönüş fiyatları ile birleştirilerek elemanların tek tek termoekonomik optimum denklemleri türetilmiştir. Sonuçta, örnek çalışma olarak yukarıdaki denklemler kullanılarak soğutma yükü ve çalışma sıcaklıkları bilinen bir ev tipi basit buzdolabı soğutma sisteminin termoekonomik optimizasyon yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Ev tipi buzdolabı, Exerji analizi, tersinmezlik, termoekonomik optimizasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMOECONOMIC OPTIMISATION OF SIMPLE REFRIGERATORS Dingeç, Haldun M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Arif İLERİ January 1996, 89 Pages, Thermoeconomic optimisation of cooling system of simple refrigerators is formulated and applied to a specific case. Condenser and evaporator areas and compressor efficiency are selected as the independent design variables of the system components. By using these variables, exergy analysis is carried out for each component of the refrigerator which operates at the selected simple refrigeration cycle. Local irreversibilities (irreversibility of each component) and total irreversibility of the system are found. In the thermoeconomic optimisation process, costs are given to exergy losses (irreversibility) of each component. These costs are combined with capital and recovery costs, and thermoeconomic optimum component equations are derived. Finally, as a special case study, the above equations are used to determine the thermoeconomic optimum refrigeration system of a domestic refrigerator whose cooling load and operation temperatures (inner and outer) are known. Key words : Domestic refrigerator, exergy analysis, irreversibility, thermoeconomic optimisation.