Temettuât Defterlerine göre Samakov kazasının sosyal ve iktisâdi tarihi
Social and economic history of Samakov town according to the Temettuat Registers
- Tez No: 565247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Osmanlı döneminde Balkan coğrafyasında yer alan kozmopolit bir maden kasabası olarak bilinen Samakov gerek madencilik faaliyetleri gerekse diğer sosyo-ekonomik faaliyetlerde de oldukça dinamik bir yer idi. Toplam on dört temettuât defterine kayıtlı mahallelerin ve burada bulunan meslek gruplarının bölgenin de sosyo-ekonomik kimliğini ortaya koymaktadır. Osmanlı döneminde yoğunluk kazanan madencilik faaliyetleri , maden sanayi, tekstil sanayi ön plandadaır. Özellikle Tanzimt sonrası dönemde Osmanlı Devleti'nin bu alandaki ihtiyaçlarının önemli bir kısmı Samakov'dan tedarik edilmiştir. Yedi müslüman ve yedi gayrimüslim mahallesi olmak üzere toplam on dört mahalle incelenmiştir. Bölgede maden işçileri ve diğer çalışan gruplar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Samakov, known as a cosmopolitan mining town in the Ottoman Balkan geography, and his team are also involved in mining and social-economic activities. Atotal of fourteen taxpayers establish their socio-economic identity in the establishment of the registered areas and workers groupss in the temettuat registers. Ottoman period, mass mining activities, mining industry, textile industry is the forefront. A size of the Ottoman State's need in this area is supplied from Samakov. Seven muslim and seven non-muslim neighborhoods. There are mining workers and other groups in the region.