Milli Mücadele'de darülfünun
Darulfunun in the National Struggle
- Tez No: 565314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA TORUN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonunda yenilen Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros antlaşmasını imzalamıştır. Bu antlaşma sonucunda ülkenin her yerinde işgaller başlamıştır. Halk, yapılan haksızlıklara karşı mücadele etmeye çalışmıştır. Ülkenin tek üniversitesi olan Darülfünun'da bu mücadelede yerini almıştır. Öğrenciler, Milli Mücadele'yi her zaman desteklemiştir. İstanbul'da işgal karşıtı toplantı yapmışlar, mitingler yapılmasına ön ayak olmuşlardır. Yardımlar toplayarak zor durumda olan halka destek olmuşlardır. İstanbul halkının işgaller karşısında bilinçlenmesini sağlamışlardır. Milli Mücadele karşıtı olan hocaları Darülfünun'da istemeyen öğrenciler derslerini boykot etmişlerdir. Aylar süren boykot hocaların üniversiteden atılmasıyla sona ermiştir. Ankara hükümeti ile de yakın ilişkiler kuran öğrenciler, gençliğin temsilcisi olmuşlardır. Darülfünun öğrencileri her zaman halkın yanında olmuş, bağımsızlığı savunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, defeated at the end of the first World War, signed the Treaty of Mondros on 30 October 1918. As a result of this agreement, most of the country began to be occupied. Puplic tried to fight against injustices. Darulfunun, the only university in the country, took its place in this struggle. Students have always supported the national struggle. They held anti-occupation meetings in Istanbul and held rallies. They supported people who were in a difficult situation by collecting help. They tried to raise awareness of the people of Istanbul against the occupants. In Darulfunun, they did not want teachers against the national struggle and boycotted the lessons of these teachers. The boycott, which lasted for months, ended when the teachers were expelled from the university. Students who establish close relations with the Ankara government became representatives of young people. Darulfunun students have always been together with society and defended their independence.