Life on the Sky Road: Reading Zaven Biberyan on the horizon of the catastrophe
Gökyüzü Yolu'nda Hayat: Felaket ufkunda bir Zaven Biberyan okuması
- Tez No: 565330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, 1915 sonrası Batı Ermeni Edebiyatı'nın İstanbul kolunun en dikkat çekici romancılarından Zaven Biberyan'ın inkârla kuşatılmış bir habitusun derinlerinde yankılanan çağrısına kulak verme amacı taşıyor. Kariyerine Ermenice gazetelerde yazdığı politik yazılarla başlayan, zaman içerisinde Ermeni basının en sivri seslerinden biri haline gelen Biberyan, çocukluğundan itibaren haşır neşir olduğu edebiyatı etikten politiğe açılan bir kapı olarak görmekte gecikmişti. Bu nedenle onun hangi şartlarda ürettiğine bakmak, aynı zamanda bu gecikmenin nedenlerini ve sonuçlarını tespit etmek açısından büyük önem taşıyor. Ermeni toplumsal yaşamını çepeçevre saran travmayı temsilinin ve bunun kendi hayatına yansıma biçiminin Felaket ufkunda okunduğu takdirde kolektif varoluşa dair bir söyleme dönüştüğüne inanıyorum. Çalışma, üç bölümden oluşuyor. Zaven Biberyan'ın kapsamlı bir biyografisinin sunulacağı birinci bölümde, yazarın henüz yayımlanmamış hatıratı merkezi bir yer tutuyor. Felaket'in toplumsal yaşam üzerine çöken ağırlığını belirgin bir biçimde ortaya koymak için gazete yazılarından da yararlanarak Biberyan'ın etik kaygılarının izini sürülüyor. İkinci bölüm ise yazarın eserlerinin analizine odaklanıyor. Biberyan'ın inkârın bir parçası olarak yaşama deneyimini hikâyelerinde ve romanlarında yansıtırken kullandığı temaların tespiti son bölümde Felaket ufkunda yapılacak okumanın zeminini hazırlayacak. Çalışmanın son bölümü yazarın hayatını ve eserlerini bir arada okuyarak Felaket'in temsilinin imkânsızlığını yazarın kendi hayatında ve edebiyatında nasıl deneyimlediğini ortaya koyuyor. Asla ödün vermediği politik duruşuyla inkâra meydan okuyan, ancak ısrarla delmeye çalıştığı sessizliğin içine itilen Biberyan'ın öfkesinin ve hayal kırıklıklarının uzlaşı arayışından ayrı okunulamayacağını savunuyor.
Özet (Çeviri)
This study aims at lending an ear to the call of Zaven Biberyan, a remarkable novelist belonging to the Istanbul branch of Post-1915 Western Armenian Literature, which echoes in the depths of a habitus encircled by denial. Biberyan, whose career began with the political articles he wrote for the Armenian newspapers and developed a distinctive voice in the Armenian press in the course of time, was late to view the literature, with which he had been on intimate terms since his childhood, as a power providing the possibility to move from ethics to politics. For detecting the reasons and consequences of this delay, it is essential to analyze the conditions under which he produced. I firmly believe that his representation of the trauma surrounding the Armenian community life and the way this trauma reverberates on his life will transform into a discourse on true collectivity. The thesis is composed of three chapters. In the first chapter, which presents an extensive biography of Zaven Biberyan, the unpublished memoir of the writer takes center stage. To make explicit the gravity of the Catastrophe imposed upon social life, the ethical concerns of Zaven Biberyan will be traced through the help of his articles. Second chapter focuses on the analysis of Biberyan's literary works. The evaluation of the themes that Biberyan uses in his novels and stories to reflect on the experience of living as a part of denial will provide the basis for the reading on the horizon of the Catastrophe during the last chapter. The last chapter, through reading the biography and works of Zaven Biberyan, reveals the way he experiences the impossibility to represent the Catastrophe in his life and literary quest. It argues that the rage and frustration of Zaven Biberyan, who challenged the denial with his uncompromising political stance but was engulfed in the silence he struggled to shatter, cannot be segregated from the search of reconciliation.