Beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine bir inceleme
The effect of human capital on economic growth: A review on Turkey
  1. Tez No: 565331
  2. Yazar: AYŞENUR SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA ÇAĞLAR YURTTANÇIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geliştirilebilir insan gücü anlamına gelen beşeri sermaye kavramı özellikle 1960 yıllardan sonra önem kazanmaya başlamıştır. Beşeri sermaye, gereken önem verildiğinde ülkelerin yaşam kalitesini olumlu yönde etkileyerek, milli gelirin artmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada öncelikle ekonomik büyüme ile beşeri sermaye arasındaki ilişki teorik çerçevede incelenmiş olup, konuyla ilgili olarak literatürde yer alan çalışmalara değinilmiş ve sonrasında Türkiye'de 1980-2017 yılları arası seçilen eğitim, sağlık ve fiziki sermaye göstergeleri ile beşeri sermayenin iktisadi büyüme üzerindeki etkisi ekonometrik açıdan test edilmiştir. Ekonometrik analiz yöntemi olarak Johansen eşbütünleşme testi, granger nedensellik testi ve VEC yöntemleri kullanılmıştır. Kısa ve uzun dönem sonuçlarına göre kişi başına düşen eğitim harcamaları ve sabit sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeyi artırıcı etki yaptığı belirlenmiştir. Granger nedensellik analiz sonuçlarına göre ekonomik büyümeden kişi başına düşen eğitim harcamalarına, kişi başına düşen sabit sermaye yatırımlarından kişi başına düşen eğitim harcamalarına ve kişi başına düşen sağlık harcamalarından kişi başına düşen eğitim harcamalarına doğru pozitif, anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of human capital, which means developable human power, has started to gain importance especially after 1960s. Human capital has a positive impact on the quality of life of countries when the required importance is given, thus allowing the increase in national income. This study is primarily examined the theoretical framework of the relationship between human capital and economic growth, have been mentioned studies in the literature on the subject and after the 1989-2016 years between the selected education in Turkey, health and technology indicators and human capital effect on economic growth tests econometrically It was. Johansen cointegration test, granger causality test and VEC methods were used as econometric analysis method. According to the short and long term results, per capita education expenditures and fixed capital investments have enhancing effect on economic growth. According to the Granger causality analysis, there was a positive and significant relationship from economic growth to per capita education expenditures, from per capita fixed capital investments to per capita education expenditures and from per capita health expenditures to per capita education expenditures.