The effect of educational spending on GDP growth: A panel data analysis
Eğitim harcamalarının GSYİH büyümesine etkisi: Panel veri analizi
- Tez No: 652596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bir toplumun ekonomik büyümesi ve yapısal değişimleri ancak beşeri ve fiziki sermaye ile mümkün olmaktadır. Bir ülkenin gücü, ülkedeki vatandaşların eğitim seviyesi ve bilgi birikimine de bağlıdır. İnsan sermayesinin en önemli parçası ise eğitim olarak tanımlanabilir. Eğitimin artmasıyla beraber beşeri sermayede artmaktadır. Son yıllarda ekonomik büyüme üzerine literatürde yapılan çalışmalarda beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki rolünü vurgulamaktadır. Bazı ampirik çalışmalar eğitim harcamalarını büyüme üzerindeki etkilerini incelemekte ve aradaki bu ilişkiye odaklanmıştır. Bu çalışmada eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi panel data analizi kullanarak test edilmiştir. Analiz 2011-2018 için 5 ülkeden oluşan ve bir grup OECD ülkeleri (Türkiye, Finlandiya, İsviçre, Fransa ve Danimarka) diğeri ise dünya ülkeleri (Türkiye, İsviçre, Hongkong, Güney Afrika ve Arjantin) olmak üzere iki farklı ülke grubu içermektedir. Eğitim harcamalarına ek olarak enflasyon ve ülkelerin yıllık kur ortalamaları gibi diğer açıklayıcı değişkenler de analizde kullanılmıştır. İki ülke grubu için de aradaki ilişki Panel Pedroni eşbütünleşme testi ve panel en küçük kareler metodu kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlara göre eğitim harcamaları ve büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Economic growth and constitutional changes of community is only achievable with physical and human capital. The power of a country depends on the grade of education and knowledge that the citizens of that country have. The most critical element of human capital can be characterized as education. Increase of education level will also escalate human capital. Recent studies on the literature on economic growth have highlighted the role of human capital. Some of these empirical studies examined the aspect of educational spending on GDP growth and focused on this relationship. In this paper the impact of educational spending on GDP growth has been tested by a panel data analysis. This analysis consists of two different groups of 5 countries, one of which is OECD countries (Turkey, Finland, Switzerland, France and Denmark) and the other of which is World countries (Turkey, Switzerland, Hongkong, South Africa and Argentina) for the period from 2011 to 2018. In addition to educational spending, other explanatory variables such as inflation and average currency rate were used in the analysis. In the study, for both groups, the relationship have been tested by using Pedroni cointegration and panel least squares methods. According to results, there is a positive and significant relationship between educational spending and GDP growth.