Mastektomi (Göğüs kanseri) geçirmiş kadınlara tıbbi sosyal hizmet desteği verilmesi; Alan araştırması
Medical social service support for women who have undergonemastectomy; Field study
- Tez No: 565337
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı meme kanseri nedeniyle mastektomi geçirmiş kadınların yaşadığı zorlukları ve ihtiyaçları belirlemek ve bunları tıbbi sosyal hizmet bakış açısıyla ele almaktır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, örneklemi dahilinde Kocaeli ilinin Gebze ilçesindeki 200 mastektomili kadına basit tesadüfi yöntemle uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Buna göre; mastektominin ileri yaşlardaki ve eğitim düzeyi düşük kadınlarda daha fazla görüldüğü; bu nedenle yaş ve eğitim düzeyinin mastektomi uygulamasını etkileyen faktörler arasında olduğu, kadınların çoğunun mastektomi öncesinde en çok psikososyal destek almak istedikleri ve verilen tıbbi sosyal hizmet uygulamalarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde çalışma kapsamında elde edilen bulgulara göre ortaya koyulmuş olan sonuç, tartışma ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the difficulties and needs of women who have undergone mastectomy due to breast cancer and address them in terms of Medical Social Services. The survey form, which was prepared by the researcher for the purpose of collecting data, was applied to 200 mastectomized women by using simple random method in Gebze, district of Kocaeli province. The data were analyzed by using SPSS 25.0 statistical program. According to this data, it was found that mastectomy was more common in women with advanced age and education level were among the factors affecting mastectomy and it is found that vast majority of women wanted to get psyco-social support before mastectomy, but the medical social practices given were insufficient. In the last part of the study; the results, discussions and suggestions which were made according to the findings obtained in the study are included.