Meme kanserli hastalarda solunum hareketinin cilt dozuna etkilerinin mosfet dozimetre kullanılarak ölçülmesi
Measurement of effects breathing on skin dose with breast cancer patients by using mosfet dosimeter
- Tez No: 904442
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mastektomi sonrası göğüs duvarı ve cilde dozların optimal verilmesi, göğüs duvarı nükslerinin önlenmesi için çok önemlidir. Bu çalışmada, meme kanseri tedavisinde derin inspriumda nefes tutma tekniği kullanılan hastalarda cildin aldığı doz, in-vivo dozimetre kullanılarak değerlendirilmiş ve ölçüm sonucu elde edilen değerlerle üç boyutlu tedavi planlama sisteminin (TPS) hesapladığı cilt dozu karşılaştırılmıştır. Mastektomi ameliyatı olmuş on beş hastanın bilgisayarlı tomografi öncesinde göğüs duvarına işaretleyici yerleştirilmiş ve böylece TPS'ye aktarılan görüntülerde, bu işaretleyiciler kullanılarak TPS'nin hesapladığı doz değerleri bulunmuştur. Tedavi süresince işaretleyiciler göğüs duvarında kalmış ve bolus altında kalan bu noktalardan MOSFET ile ölçüm alınmıştır. MOSFET ölçümlerinden okunan değerlerle TPS'nin hesapladığı dozlar karşılaştırılmıştır. MOSFET ile günlük alınan dozların ortalaması 189,5 cGy, TPS'nin hesapladığı günlük dozların ortalamasıysa 199,5 cGy olarak bulunmuştur. Aralarındaki fark 10 cGy'dir, ~%5'e karşılık gelmektedir. Bulunan yüzde fark, MOSFET dozimetre için belirlenmiş %6 doğrulukta yüzey dozu ölçümü aralığındadır. Yani TPS ve MOSFET'in hesapladığı istatistik olarak anlamlı olan cilt dozları arasındaki fark (P = 0,001), klinik pratik için uygun aralık değerindedir.
Özet (Çeviri)
Optimal dose delivery to the chest wall and skin after mastectomy is crucial to prevent chest wall recurrence. In this study, the dose received by the skin in patients using the deep inspiratory breath-hold technique in the treatment of breast cancer was evaluated using an in-vivo dosimeter, and the skin dose calculated by the three-dimensional treatment planning system (TPS) was compared with the values obtained as a result of the measurement. When fifteen patients who had undergone mastectomy surgery came for computerized tomography, a marker was placed on the chest wall and thus, the dose values calculated by TPS were found in the images transferred to TPS using these markers. During the treatment, the markers remained on the chest wall and measurements were taken with a MOSFET from these points under the bolus. The values read from MOSFET measurements were compared with the doses calculated by TPS. The average of daily doses received by MOSFET was found to be 189,5 cGy, and the average of daily doses calculated by TPS was 199,5 cGy. The difference between them is 10 cGy, correspons to ~5% as a percentage. The obtained percentage difference is within the 6% accuracy surface dose measurement range determined for the MOSFET dosimeter. In other words, the statistically significant difference between the skin doses calculated by TPS and MOSFET (P = 0,001) is within the appropriate range for clinical practice.