Gypsum and gypsum products; production processes and uses of gypsum products
Alçı ve alçı ürünleri; alçı ürünlerinin üretim teknikleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 56535
  2. Yazar: HÜSEYİN SAİT SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASIM YEĞİNOBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Öz ALÇI VE ALÇI ÜRÜNLERİ ; ALÇI ÜRÜNLERİNİN ÜRETİM TEKNİKLERİ VE UYGULAMALARI SARGIN, Hüseyin Sait Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Asını YEGİNOBALI Eylül 1996, 149 sayfa Sıvacılık ve alçının kullanılışı Eski Mısır ve Roma'ya, diğer bir deyişle takriben M.Ö 3000 yıllarına kadar uzanır. Bugün alçı mamulleri hala, çimento ve kireç ile birlikte en geniş kullanılışı olan bir yapı malzemesidir. Bina endüstrisinde, erken dekorasyon ve iskan için çabuk yapılan, kuvvetli ve sert yüzeyli, ayrıca yangına dayanıklı ses ve sıcak-soğuğu geçirmeyen duvarlar istenir. Bu şartlan en iyi şekilde alçı mamulleri sağlar. Alçıtaşı, Türkiyenin çeşitli yerlerinde tabii kaya olarak vardır. Bu tabii olarak bulunan rezervler, yanında gübre fabrikaları ile sülfür arıtma tesisleri olan elektrik santrallarında her yıl yan ürün şeklinde milyonlarca tonluk suni alçı taşı üretilmekte ve atılmaktadır. Bu çalışmada alçı tipleri, alçı blok ve kartonlu alçı levha ve bunun gibi diğer alçı 1 elemanlarının, akılcı kullanılmalarına ait uygulama teknikleri ile birlikte kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir.Bu konuyla ilgili olarak, Türk Standartlarına öncelik vermek üzere, alçı mamulleri ile ilgili olan çeşitli ülkelere ait standartlar özetlenmiştir. Buradaki amaç çeşitli ülkeler arasındaki serbest malzeme ve işçilik ticareti ve inşaat sanayinin globalleşmesi göz önüne alınarak mukayeseli analizlere imkan vermektir. Alçı mamullerinin istenen özellikleri ve bunlar için standartların istediği özellikler açıkça imalat teknikleri ve metodlarına bağlıdır. İyi teknoloji seçerek kaliteli ve ucuz ürünler elde edilir. Bu amaçla çeşitli alçı ürün tiplerinin üretimine ait üretim teknolojileri akım şemaları ile birlikte verilmiştir. Yapı malzemeleri uygun yerde ve uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu nedenle, herşeyden önce alçı ürünlerinin, devamlı rutubete hassasiyeti, eğilme ve darbeye karşı kırılgan tabiatı gibi negatif özellikleri yanında, üstün özelliklerininde iyi bilinmesi gerekir. Bu çalışmada ; bütün bu gerçekler göz önüne alınarak, alçı ürünlerinin özellikleri incelenmiş ve, çeşitli bilimsel ve teknik kaynaklardan derlenerek, sayısal olarak tablolar halinde gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Alçı Taşı, Kimyasal Alçı, Dihidrat, Paris Alçısı, Yanhidrat, Anhidrat, Katkı Maddeleri, Kalsinasyon, Hidratasyon, Priz, Alçı Blok, Kartonlu Alçı Levha, Yangın Direnci.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GYPSUM AND GYPSUM PRODUCTS ; PRODUCTION PROCESSES AND USES OF GYPSUM PRODUCTS SARGIN, Hüseyin Sait M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Asım YE?İNOBALI September 1996, 149 pages The art of plastering and the use of gypsum dates back to ancient Egypt and Rome, more specificly, to about 3000 B.C. Today, gypsum products are still most commonly used construction materials along with lime after portland cement. Building industry demands greater speed of construction, for early decoration and early occupancy, a stronger and harder wall, furthermore, protection against fire, sound and heat or cold. It is the gypsum product which satisfies these requirements best. Gypsum is found in rock formation in various parts of Turkey. Besides, these naturally occurring deposits, a large amount of gypsum is produced every year in fertilizer plants and power plants with desulphurization systems as a byproduct and it is dumped as waste. mIn this study, types of gypsum plasters, and gypsum products such as gypsum blocks and plasterboards, etc., their chemical, physical and mechanical properties along with latest application techniques for their rational use is investigated. In this context, standard specifications of various countries with emphasis given to Turkish Standard, as related to gypsum products are presented in a summarized form to provide a comparative analysis, considering the globalization of building industries, free trades of material and labor among various countries. Desired properties of gypsum products and standard requirements for them are closely related to production technologies and processes used. By choosing a correct technology materials of better quality can be obtained with less cost. In this respect, various modern technologies for the production of different types of gypsum products are shown with their flow charts. The Materials of Construction must be applied in correct way in the correct places. For this reason, first of all, the qualities and outstanding properties of gypsum products along with their deficiencies in some areas, such as their sensitivity to continuos wetness and their brittle character in bending and against impact must be known very well. Considering all these facts, the properties of gypsum products are investigated and expressed quantitatively in a number of tables, with collected information from a variety of scientific and technical sources. KeyWords: Gypsum, Chemigips, Dihydrate, Plaster of Paris, Hemihydrate, Anhidrate, Admixtures, Calcination, Hydration, Setting Time, Gypsum Block, Plasterboard, Wallboard, Fire Resistance. IV