Örgüt kültürü ve örgüt yapısı ilişkisi: Türkiye'deki uluslararası işletmeler üzerine bir araştırma
The relationship between organizational culture and organizational structure: A research on international companies in Turkey
- Tez No: 565363
- Danışmanlar: DR. AYBİGE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Globalleşen dünyamızda, her geçen gün artan rekabet ortamı ile birlikte işletmelerin örgüt yapıları ve kültürleri de etkilenmiştir. Uluslararası işletmelerin söz konusu olması durumunda bu genel etkenlere ülke kültürleri ve normları da katılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de bulunan uluslararası işletmelerde örgüt kültürünün, örgüt yapısı üzerinde nasıl bir etkisi olduğunun çalışanların algıları üzerinden analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın analizleri için, veri toplama metodu olan anket çalışması kullanılmıştır. Türkiye'de bulunan 40 adet büyük çaplı uluslararası işletmede çalışanlara dağıtılan 400 anketten, 222 çalışan ankete katılım sağlamıştır. Anket soruları ile çalışanların örgüt kültürlerine ait tutumlarını ölçümlemek için çalışanların katılım, tutarlılık, uyum ve vizyon algıları; mekanik örgüt yapısı ve organik örgüt yapısı ile ilişkilendirilerek SPSS 22.0 versiyonlu programı üzerinden çıkan veriler istatistiki olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda uluslararası işletmelerde çalışanların; işletme içinde olası değişiklik durumlarında var olan kurallara sıkı sıkı bağlı olmaları, çalışanlar arasında uyumun önemli olduğu ve merkeziyetçi yönetim anlayışına yatkın oldukları ortaya çıkmıştır. İşletme amaçlarının örgütsel bilinci konusunda da çalışanların yeterli bilgiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In globalizing world, organizational structure and cultures of the companies have been affected by increasing competition environment. In case of international companies, cultures and norms of countries were also included in general factors. Hereby, this study aims to analyze affects of organizational culture on organization structure in international companies in Turkey by perception of employees. For analysis of research, questionnaire study which is data collection method, was used. The survey is distributed to 400 employees which work in 40 large-scale international companies in Turkey. Within them 222 employees participant to survey. With survey questions; the perceptions of adaptability, involment, consistency and vision to measure the attitudes of employees towards organizational culture; the data obtained from version 22.0 SPSS program were analyzed statistically by associating with the mechanical and organic organization structures. As a result of the research, in international companies it has been emerged that employees are closely connected to the existing rules in case of possible changes, being important of adaptability between employees and predisposition to central management understanding. It has been concluded that the employees do not have sufficient knowledge about organizational awareness of business objectives.