Kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin yenilik ve işletme performansı ile ilişkisi
  1. Tez No: 565380
  2. Yazar: ALİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin (KÜSİ), yenilik ve işletme performansı ile ilişkisi analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, günümüz globalleşen dünyasında farklı kültürlere ve değerlere sahip fakat birbirini etkileyen yapıların (kamu, üniversiteler, sanayi) etkileşimlerinin, işletmelerin verimliliklerine ve performanslarına nasıl etki ettiğini, ayrıca bu etkileşimin işletmelerin yapacakları inovasyonları ne yönde ve nasıl etkilediğini anlayabilmektir. Araştırmanın bir başka amacı ise yeniliklerin, teknolojinin dikey bir şekilde geliştiği 21. yüzyılda işletmelerin en önemli önceliği olan işletme performanslarının artışına etkisini test etmek ve çıkan sonuçlara göre somut önerilerde bulunmaktır. Bu kapsamda, Gebze / Kocaeli bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerde yönetici seviyesinde çalışan 184 kişiden anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Araştırma değişkenlerinin geçerlilik ve güvenirlik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın hipotezleri ise yapısal eşitlik modeli ve korelasyon analizi vasıtasıyla test edilmiştir. Araştırmada Gebze / Kocaeli bölgesindeki işletmelerin kamu ve üniversitelerle yaptığı işbirliklerinin işletmelerin performanslarına direk etkisinin olmadığı fakat inovasyonu pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca yapılan yeniliklerin de işletmelerin performansını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. İnovasyon dahilindeki her türlü girişim ve çalışmanın işletme performansını ve verimliliğini direk olarak etkilediği; ayrıca kamu, üniversite ve sanayi sac ayağının etkileşiminin de inovasyona olan büyük etkisi düşünüldüğünde KÜSİ'nin hem üniversiteler hem de işletmeler açısından son derece önemli olduğu aşikardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between university-industry-government cooperation (UIGC) with the innovation and the business performance was analyzed. The aim of the study is to see how the interactions of the structures (government, universities, industry) which have different cultures and values but also affect each others influence the productivity and performance of enterprises in today's globalized world. It also aims to find out how and in which ways this interaction affects innovations of enterprises. Another aim of the research is to test the effect of innovations on the increase of enterprises performances which is the most important priority of enterprises in the 21st century where technology develops vertically and to make concrete suggestions according to the results. In this context, data were collected from 184 manegers working in the enterprises operating in Gebze / Kocaeli region by using questionnaire method. The validity and reliability of the research variables were analyzed by using confirmatory factor analysis. The hypotheses of the study were tested by structural equation model and correlation analysis. In the study, it was observed that the cooperation of the enterprises in the Gebze / Kocaeli region with the public institutions and universities positively affected the innovation but did not have a direct effect on performances of the enterprises. In addition, it is seen that the innovations affect the performance of the enterprises positively. All kinds of initiatives and works within innovation directly affect the performance and efficiency of the enterprises. As a result, considering the great impact of the collaboration of the universities-industry-government triangle, it is clear that UIGC is crucial for both the universities and the enterprises.