Evlilik uyumu ve facebook kıskançlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between marital adjustment and facebook jealousy
  1. Tez No: 565388
  2. Yazar: SENEM ŞENGELDİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerde evlilik uyumu ile Facebook kıskançlığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel türde tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2018 yılında İzmir ili merkez ilçelerinde yaşayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 452 Facebook kullanıcısı evli birey oluşturmuştur. Araştırmada örneklemin evlilik uyumunu ölçmek amacıyla Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ), Facebook kıskançlık düzeyini ölçmek amacıyla Facebook Kıskançlığı Ölçeği (FKÖ) ve örneklemin demografik bilgilerini elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu olmak üzere üç adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda evli bireylerin evlilik uyumu ve Facebook kıskançlığı arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Evlilik uyumu ve bazı demografik değişkenler arasındaki ilişkiye yönelik bulgular; evli bireylerin evlilik uyumu cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermezken, evlenme biçimi ve evlilik sürelerine göre farklılaştığı yönündedir. Anlaşarak evlenenlerin evlilik uyumu, görücü usulüyle evlenenlerin evlilik uyumundan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ayrıca evliliğin ilk 5 yılında, diğer evlilik süresi aralıklarına göre evlilik uyumunun daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Facebook kıskançlığı ve bazı demografik değişkenler arasındaki bulgular ise; evli bireylerin Facebook kıskançlık düzeylerinin cinsiyet ve evlilik süresine göre anlamlı bir farklılık göstermezken, evlenme biçimine göre farklılaştığı yönündedir. Görücü usulüyle evlenenlerin Facebook kıskançlık düzeyinin, anlaşarak evlenenlerin Facebook kıskançlık düzeyinden yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between marital adjustment and Facebook jealousy in married individuals. In this study, descriptive model is applied. The sample of this research consists of 452 Facebook users married individuals living in central districts of İzmir province in 2018 and participating in this study voluntarily. In this study, three data collection tools were used, namely the Dyadic Adjustment Scale (DAS) to measure the marital adjustment of the sample, the Facebook Jealousy Scale (FJS) to measure the Facebook jealousy level of the sample and finally the Personal Information Form developed by the researcher to collect demographic information. In this study it is found that there was a negative and significant relationship between marital adjustment and Facebook jealousy in married individuals. Findings about the relationship between marital adjustment and some demographic variables are as follows; while the marital adjustment of married individuals does not show a significant difference according to gender, it differs according to the type of marriage and the length of marriage. The marital adjustment of the love-marriage was significantly higher than the marital adjustment of the arranged-marriages. In addition, in the first 5 years of marriage, it was revealed that marital adjustment was higher than the other marriage period ranges. Findings between Facebook jealousy and some demographic variables are as follows; while the Facebook jealousy levels of married individuals does not show a significant difference according to gender and the length of marriage, it differs according to the type of marriage. It was determined that the Facebook jealousy level of the arranged-marriages was higher than the Facebook jealousy level of the love-marriages.