Öğrencilerin kültürel zekâ düzeyleri (cq) ile iletişim becerileri arasındaki ilişki: Bir model analizi
The relationship between cultural intelligence levels (cq) and communication skills: A model analysis
  1. Tez No: 565387
  2. Yazar: ELİF HAZIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında yapılan bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin kültürel zekâları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma grubu 230 kadın (%45.7), 273 erkek (%54.3) öğrenci olmak üzere toplamda 503 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler Kırıkkale Üniversitesinde ''Kültürel Zekâ Envanteri'' ve ''İletişim Becerileri Envanteri'' uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 22.0) ve Analysis of Moment Structures (AMOS) programlarında analiz edilip frekans, korelasyon, betimsel, yol (path) analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin kültürel zekâları ile iletişim becerileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Buna göre kültürel zekâsının yüksek olduğu bilinen öğrencilerin iletişim becerilerinin de yüksek olduğu yordanabilmektedir. Aynı zamanda kültürel zekâ ile iletişim becerilerinin alt boyutları arasında da pozitif yönlü, anlamlı ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, which is carried out within the scope of the master thesis, is to examine the relationship between cultural intelligence and communication skills of university students. The research group consisted of 230 female (45.7%) and 273 male (54.3%) students. Data were collected by applying the Inventory of Cultural Intelligence and Communication Skills at Kırıkkale University. The data were analyzed in the Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22.0) and Analysis of Moment Structures (AMOS) programs. At the end of the study, a significant difference was found between cultural intelligence and communication skills of university students. According to this, it is predicted that the communication skills of the students with high cultural intelligence are high. At the same time, positive and meaningful relationships were obtained between the sub-dimensions of cultural intelligence and communication skills.